​MAN předal Arrivě sedm nových městských autobusů

​MAN předal Arrivě sedm nových městských autobusů

10.2. – Včera na autobusovém nádraží v Praze Letňanech došlo za účasti zástupců společnosti MAN Truck & Bus Czech Republic, s. r. o., Arriva a ROPID k slavnostnímu předání sedmi nízkopodlažních autobusů v nových barvách PID.

„Velmi si vážíme důvěry všech dopravců, kteří se v posledních letech rozhodli pro naše autobusy, včetně Arrivy. Pevně věříme, že jejich kvalitu ocení nejen cestující, ale i řidiči,“ řekl jednatel společnosti MAN Truck & Bus Czech Republic Artur Szewernoha.

"Předání sedmi nových autobusů je pokračováním úspěšné spolupráce s MANem, která začala před sedmi lety. Jsme jedním z největších provozovatelů autobusů MAN v republice, jen v Plzeňském kraji jich v našich barvách jezdí 92,“ řekl Daniel Adamka, generální ředitel Arrivy.

„Nejmodernější autobusy nejen výrazně zvýší komfort cestování Pražanů, ale také přispějí ke zlepšení životního prostředí. Na městských autobusových linkách v Praze už jezdí nebo bude v nejbližší době nasazeno celkem 53 autobusů nebo elektrobusů v novém jednotném červenošedém nátěru Pražské integrované dopravy, a to napříč jednotlivými dopravci,“ dodal náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

„Nové autobusy jsou pokračováním obnovy vozového parku na vysoutěžených městských linkách provozovanými soukromými dopravci v období 2021 - 2030. Díky tomu garantujeme na všech městských autobusových linkách stoprocentní bezbariérovost a velká část vozidel již nabízí i celovozovou klimatizaci,“ uvedl ředitel ROPID Petr Tomčík.

Dodávku pro Arrivu tvoří tři autobusy typu MAN Lion´s City L (A26), což je 14,7 m dlouhý třínápravový nízkopodlažní model s celkovou kapacitou až 134 cestujících. Jeho pohon zajišťuje naftový šestiválec D2066 s výkonem 320 k a nejvyšším točivým momentem 1600 Nm, který pracuje s automatickou převodovkou Voith D864.6. S tímto autobusem má Arriva již zkušenosti, protože v roce 2019 jich pořídila pět, šestý pak vloni. Celkem jich tak bude na městských linkách na východ od Prahy jezdit devět.

Stejnou oblast budou obsluhovat i čtyři autobusy MAN Lion´s City (12C) EfficientHybrid, což je dvanáctimetrový (12,2 m) nízkopodlažní autobus nejnovější generace. Ten pohání naftový šestiválec D1556 o objemu 9 l, který se může pochlubit maximálním výkonem 235 kW (280 k) a nejvyšším točivým momentem 1200 Nm. Hnací řetězec autobusu je osazen mildhybridní jednotkou EfficientHybrid s kompaktním elektromotorem (12 kW/220 Nm), který dokáže spalovacímu motoru pomoci při rozjezdu. Zároveň funguje i jako startér, protože autobus je vybavený funkcí stop-start, která může v zastávkách vypnout motor. Při brzdění pak elektromotor vyrábí elektřinu, jež se ukládá do kondenzátorů umístěných na střeše a nahrazují klasické baterie. Velkou předností pohonu EfficientHybrid je konstrukční jednoduchost, nenáročnost na údržbu, a hlavně úspora paliva i přes deset procent podle typu provozu a vnějších podmínek. To se samozřejmě pozitivně odráží i v nižších emisích CO2.

Autobusy jsou vyvedeny v nových barvách PID v šedé barvě se svislými červenými pruhy. Také interiér nových vozů splňuje všechny potřebné standardy, jako je informační systém a klimatizace.

Autobusy MAN Lion´s City nové generace se v barvách PID objevily již dřív. První vlaštovkou byl dopravce ČSAD Polkost, který si v roce 2021 pořídil model 12C EfficientHybrid. Vloni se na středočeských silnicích objevil i první kloubový autobus Lion´s City 18C, opět s příplatkovým modulem EfficientHybrid, který si pořídila společnost Stenbus. Ta do své flotily zařadila i čtyři 12m autobusy (12C), tentokrát bez mild-hybridního modulu.

Základní technické parametry autobusů

MAN Lion´s City L (A26)

Vnější rozměry: 14 705 x 2500 x 2880 mm

Rozvor: 6900 + 1700 mm

Motor: D2066 Euro 6, 10,5 l, 235 kW (320 k) / 1600 Nm

Převodovka: automatická Voith D 864.6

Počet sedadel: 42

Celková kapacita: 134 cestujících

MAN Lion´s City (12C) EfficientHybrid

Vnější rozměry: 12 185 x 2550 x 3060 mm

Rozvor: 6005 mm

Motor: D1556 Euro 6, 9 l, 206 kW (280 k) / 1200 Nm

Převodovka: automatická Voith D 864.6

Počet sedadel: 31

Celková kapacita: 97 cestujících

(lan)

Foto: MAN

Na titulním snímku zprava jsou jednatel společnosti MAN Truck & Bus Czech Republic Artur Szewernoha, generální ředitel Arrivy Daniel Adamka, ředitel ROPIDu Petr Tomčík a Pavel Pospíšil, vedoucí prodeje autobusů MAN Truck & Bus Czech Republic.

spinner