​Fungování Pražské integrované dopravy vyjde příští rok na 17,6 miliardy Kč

​Fungování Pražské integrované dopravy vyjde příští rok na 17,6 miliardy Kč

27.11. - Hlavní město v příštím roce vydá o miliardu korun více na fungování Pražské integrované dopravy (PID). Celkem tak PID vyjde na 17,6 miliardy korun. Nejvíc peněz dostane na kompenzacích dopravní podnik (DPP), a to přes 15 miliard Kč. Vyplývá to z návrhu rozpočtu na příští rok, který představil primátorův náměstek Pavel Vyhnánek.

"PID je velice kvalitní službou na světové úrovni, ale zároveň velice drahou. Nabízí se úspory na straně DPP, ke kterým průběžně dochází, ale ty samy o sobě nestačí. Nabízí se také škrtání spojů nebo zdražování jízdného, což ani jedno nikdo nechce," řekl Pavel Vyhnánek. Budoucnost veřejné dopravy bude podle něj předmětem politických jednání.

Letos šlo od města do DPP 14,6 miliardy Kč. V příštím roce to bude 15,3 miliardy. Jedna miliarda půjde na provoz autobusů a 1,3 miliardy na financování spojů PID na železnici. V obou případech je to více, než kolik na tyto služby vydalo město letos.

V rámci kapitálových výdajů v příštím roce chce město v dopravě investovat mimo jiné do stavby metra D, kam dá společně s DPP asi 1,7 miliardy Kč, a na opravy tramvajových tratí půjde 542 milionů. Na vybudování bezbariérových přístupů do stanic metra dá Praha 86 milionů a dalších 363 milionů přidá ze svého rozpočtu DPP.

Město se bude muset vypořádat s propadem příjmů z jízdného kvůli poklesu cestujících v MHD v souvislosti pandemií nemoci covid-19. MHD nyní využívá zhruba třetina lidí proti běžnému stavu. Propad je na letošek odhadován na 1,5 miliardy Kč a pro příští rok pak předběžně činí 0,6 miliardy.

V září magistrátní koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) uvedla, že projednává návrh na zdražení jízdného. Ve hře byla varianta, že by mohly zdražit jednotlivé jízdenky o osm Kč a roční kupon o 365 Kč. Třicetiminutová jízdenka by tak stála místo 24 Kč 32 a devadesátiminutová by zdražila z 32 na 40 Kč. Roční kupon by nově vyšel na 4015 korun. Primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) tehdy řekl, že dohoda by mohla být hotova v následujících měsících a zdražení by přišlo na konci první poloviny příštího roku.

(čtk)

Foto: LAN

spinner