Teplárny Brno umožňují pomocí aplikace rezervaci nabíječky pro elektroauta

Teplárny Brno umožňují pomocí aplikace rezervaci nabíječky pro elektroauta

19.9. - Teplárny Brno spustily aplikaci, která umožňuje majitelům elektrických aut rezervovat si od 18:00 do 6:00 místo u veřejné nabíjecí stanice, kterou městská firma provozuje. Zatím bude systém ve zkušebním provozu a umožňuje zajistit si místo u všech stanic s výjimkou rychlonabíječek. Jde tedy o více než 30 nabíječek, což znamená přes 60 nabíjecích míst, uvedl u zprovoznění dalších nabíječek v nákupním centru Olympia generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Aktuálně jsou po Brně už desítky nabíječek různých provozovatelů, přičemž Teplárny uvádějí, že jejich síť je nejhustší a tvoří ji 40 stanic. Do konce roku jich chce mít 50 a do roku 2030 celkem 300. Jsou v garážích či na parkovištích u nákupních center i v ulicích, aby si mohli auta nabíjet lidé, kteří nemají vlastní nabíječku u rodinného domu. Kvůli tomu vznikla letos v systému rezidentního parkování zóna E. Majitel auta musí být zaregistrovaný v systému, stání má při nabíjení zdarma.

Rezervační systém má umožnit efektivně sdílet síť nabíjecích stanic. Běžný uživatel nabíjí vůz jedenkrát až dvakrát týdně, takže díky systému by se mělo u stanic vystřídat maximální množství aut, aniž by se řidiči museli obávat, že už bude nabíjecí místo obsazené. Aplikace také zákazníkovi vyhledá nejbližší stanici, ověří si její obsazenost a lze s její pomocí sledovat potřebné informace o nabíjení.

Největší počet stanic má být ke konci roku na velkých sídlištích, jako jsou Líšeň a Bystrc. První budou například v Medlánkách a v Komíně. Do budoucna má stanice zásobovat elektřina získaná v maximální míře ze slunce. Kolik je v Brně elektroaut, nelze z ročenky dopravy, kterou vydávají Brněnské komunikace, zjistit. Ve statistikách zatím auta podle druhu pohonu nerozlišují.

(čtk)

Foto: Siemens - dobíjecí sloupky v Galerii Vaňkovka Brno

spinner