Slovenské ministerstvo financí nabídlo dopravcům mírné snížení silniční daně

Slovenské ministerstvo financí nabídlo dopravcům mírné snížení silniční daně

10.1. - Slovenské ministerstvo financí nabídlo nespokojeným autodopravcům mírnější snížení silniční daně, než požaduje Unie autodopravců Slovenska (UNAS). Ta dříve v tomto týdnu začala na různých místech země blokovat silnice. Kromě poklesu sazeb silniční daně o polovinu UNAS požaduje pozastavení mýtného systému.

Ministerstvo financí včera oznámilo, že je připraveno předložit do sněmovny návrh na snížení sazeb silniční daně pro kamionovou dopravu v průměru o 12,5 procenta. Zároveň zváží zrušení zdaňování kapesného při zahraničních pracovních cestách. Úřad tuto možnost nabídl na základě jednání se sdružením silničních dopravců ČESMAD Slovakia poté, co ze společného jednání předčasně odešli zástupci UNAS. Snížení silniční daně by mohl projednat parlament na nadcházející lednové schůzi, která se uskuteční zhruba měsíc před parlamentními volbami.

Ministerstvo financí zároveň odmítlo požadavek UNAS na snížení silniční daně o polovinu, což by podle úřadu způsobilo výpadek příjmů státního rozpočtu v hodnotě asi 35 milionů EUR (884 milionů korun). "Stát nemůže fungovat tak, že kdokoliv se postaví na ulici, bude stávkovat a řekne, že chce poloviční daně, a pokud se to nesplní, bude znepříjemňovat život ostatním," uvedl tiskový odbor ministerstva.

Silniční daň platí firmy i živnostníci za vozidla, která používají při svém podnikání. Základní sazba daně u nákladních vozidel závisí na celkové hmotnosti a na počtu náprav, pohybuje se od 74 do 2790 EUR (1870 až 70 450 Kč) ročně. Nová vozidla mají nárok na slevu z daně, naopak u starších vozů se sazba zvyšuje.

Nespokojení dopravci z UNAS dříve v tomto týdnu zablokovali například jednu z hlavních silnic ve východní části Bratislavy, dále jeden z hraničních přechodů do Polska a včera znemožnili přejezd po hlavním tahu v Ružomberoku na severu země.

UNAS tvrdí, že se na Slovensku zhoršují podmínky pro podnikání dopravců. Organizace také upozornila na závěry analýzy slovenského nejvyššího kontrolního úřadu, podle které stávající provozovatel mýtného systému na Slovensku, firma SkyToll, zinkasoval až téměř polovinu z vybraného mýtného. To platí nákladní vozidla a autobusy za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a vybraných úsecích silnic první třídy.

(čtk)

Foto: SkyToll

spinner