​Czechoslovak Group a Tatra Trucks vystavují na veletrhu IDET 2023, mají největší expozici

​Czechoslovak Group a Tatra Trucks vystavují na veletrhu IDET 2023, mají největší expozici

24.5. Na brněnském výstavišti probíhá ve dnech 24. až 26. května veletrh IDET, který slaví 30 let od svého prvního konání. Tradičními vystavovateli jsou firmy holdingu Czechoslovak Group (CSG) a kopřivnická automobilka Tatra Trucks. Společná expozice firem CSG a Tatry představuje řadu exponátů jak v hlavní výstavní hale na stánku č. P 038, tak na venkovní ploše u pavilonu P a na polygonu dynamických ukázek. Svou rozlohou i počtem exponátů je vůbec největší na veletrhu.

Na stánku se prezentují firmy Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicle, Excalibur Army, Retia, Eldis, MSM Group, Karbox, Excalibur International, Česká letecká servisní a Fiocchi Munizioni. „Veletrh IDET je největší přehlídkou obranných technologií v Česku a je také velkou příležitostí prezentovat produkty a služby zástupcům české armády a ministerstva obrany i zákazníkům ze střední Evropy. Navíc Česko a Evropa jsou domovské regiony většiny našich firem, proto je pro ně IDET velmi důležitá událost, o čemž svědčí i velikost naší expozice,“ řekl Radim Ochvat, ředitel korporátních vztahů, komunikace a marketingu holdingu CSG.

Kopřivnická Tatra Trucks na IDET přiveze několik vozů modelových řad Tatra Phoenix a Tatra Force. „Hlavním lákadlem naší expozice bude novinka představující kontejnerový nakladač Tatra Phoenix 8x8 s prodlouženým podvozkem a pancéřovanou kabinou. Vůz jsme společně s firmou Tatra Defence Vehicle, která pro něj vyvinula kabinu, přihlásili do soutěže o Zlatý IDET,“ přiblížila Alena Hegnerová, marketingová ředitelka automobilky. „V rámci souběžně probíhajícího veletrhu PYROS 2023 navíc ve světové premiéře a za účasti řady hostů a médií odhalíme novou generaci modelové řady Tatra Force s krátkou i dlouhou kabinou ve verzích určených pro hasičský záchranný sbor,“ dodala Alena Hegnerová. Tatra na venkovních výstavních plochách i v rámci dynamických ukázek předvede také další provedení stávající řady Tatra Force, která je jejím stěžejním produktem pro armádní sféru. K vidění jsou logistické vozy s podvozky 4x4 a 6x6 určené pro českou armádu nebo zákazníky na Blízkém východě či ve východní Asii.

Další kopřivnický podnik Tatra Defence Vehicle (TDV) vystavuje na společném stánku CSG sériové provedení pancéřovaného vozidla TITUS ve verzi místo koordinace palebné podpory (MKPP), které je určeno pro Armádu České republiky. První vozidla tohoto typu již armáda převzala do užívání. TDV vystavuje také pancéřovanou kabinu pro modelovou řadu Tatra Phoenix, která bude nainstalována na již zmiňovaném kontejnerovém nakladači Tatra Phoenix 8x8, jenž se bude ucházet o ocenění Zlatý IDET. Společnost TDV je také výrobcem pancéřovaných vozidel Pandur II 8x8, která slouží v Armádě České republiky a kterým poskytuje servisní podporu. Firma v současnosti pracuje na nových variantách tohoto vozidla.

Šternberská společnost Excalibur Army představuje nejnovější dělostřelecký systém ve svém portfoliu – houfnici Morana, která má v Brně českou výstavní premiéru. Morana představuje zcela novou konstrukci se zbraní ve standardní ráži 155 mm NATO s délkou hlavně 52 ráží. Je postavena na rozšířeném podvozku Tatra 8x8 a svou koncepcí se výrazně liší od předchozích konstrukcí Excalibur Army v této kategorii zbraňových systémů. Na venkovní výstavní ploše i během dynamických ukázek Excalibur Army předvede samohybnou houfnici Dita na podvozku Tatra, která je vybavena rovněž dělem ráže 155 mm, ovšem s délkou hlavně 45 ráží.

„Z množství našich exponátů jsme na ocenění Zlatý IDET nominovali vyprošťovací a odsunové vozidlo Treva-30, které je nejnovějším počinem našich konstruktérů a techniků v oblasti speciálních a ženijních strojů. Treva-30 využívá osvědčený podvozek Tatra 8x8 a je vybavena výkonnými navijáky i jeřábovým zařízením a také pancéřovanou kabinou Puma vyvinutou a vyráběnou rovněž u nás ve Šternberku,“ informoval Richard Kuběna, obchodní ředitel Excalibur Army. Dalším speciálním ženijním vozem, který bude z portfolia společnosti na IDETu k vidění, je mostní automobil AM-70 EX.

Richard Kuběna přiblížil i další novinku: „Poprvé vystavíme pancéřované vozidlo Patriot 4x4 s odolností level 4 dle STANAG určené pro zákazníka na Blízkém východě. Zákazníci dosud požadovali tato vozidla v nižších odolnostech, vystavovaný exemplář však dokazuje, že konstrukce Patriotu nabízí širší možnosti.“ Na venkovní výstavní ploše je vedle Patriotu vystaveno i vozidlo Pandur II 8x8 ve verzi kolové bojové vozidlo pěchoty. Excalibur Army na jeho vývoji a výrobě spolupracuje s podnikem Tatra Defence Vehicle. Excalibur Army také představuje lehký prostředek protivzdušné obrany MR-2 Viktor, který je umístěn na podvozku Toyota Hilux a našel své uplatnění na Ukrajině. K exponátům patří také dekontaminační kontejner osob SDO-4 a kontejnerová tanková dílna pro tanky T-72 na podvozku Tatra.

Divizi CSG Aerospace reprezentují firmy Retia, Eldis a Česká letecká servisní (ČLS). „Retia jako novinku odhalí první české komplexní antidronové řešení ReCas na bázi elektronického rušení, které zahrnuje i 3D radar ReGuard. Ten je velmi kompaktní a vzhledem ke svým výkonům je vhodný právě pro systémy ochrany před bezpilotními prostředky,“ sdělil obchodní ředitel pardubické společnosti Marek Holeček. Retia dále vystavuje nejnovější provedení radarového zařízení označovaného jako ReTwis 5+. Tento malý přenosný radar je schopen detekovat a sledovat osoby a živé bytosti za nekovovými překážkami, a to jak v pohybu, tak v klidu. Retia již s tímto systémem uspěla na několika trzích, jako jsou například USA, kde jej do svého vybavení zavedla řada bezpečnostních sborů pod označením POLR-1.

V letošní expozici holdingu CSG firma Eldis na modelu letiště ukazuje celou svou řadu aktivních radarů, které tvoří ucelený komplet zajišťující data potřebná k řízení letového provozu na civilních nebo vojenských letištích i v jejich blízkosti. „V Brně představíme radary, se kterými jsme obchodně uspěli v řadě regionů, bude to primární přehledový radar RL-2000, dále pak monopulsní sekundární přehledový radar MSSR-1 a doplní je přesný přibližovací radar PAR-E. Kombinace těchto aktivních prvků tvoří sestavu, kterou obchodně označujeme jako RPL-2000,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti Filip Vogel. Eldis také softwarový systém pro řízení letového provozu nazvaný ERDIS. Firma ČLS představí své služby a projekty v oblasti prodeje, integrace a modernizace avionických systémů i speciálního vybavení nebo dodávek náhradních dílů na civilní, vojenské a policejní či záchranné letouny nebo vrtulníky.

Firmy spadající do MSM Group na IDET dovezly celou škálu moderního středorážového a velkorážového střeliva. Slovenská společnost ZVS představuje dělostřeleckou munici ve standardní ráži 155 mm NATO a také různé druhy zapalovačů a komponentů pro tento druh střeliva. Do MSM Group spadá i španělská Fábrica de Municiones Granada a ta vystavuje tankovou munici ráže 120 mm a vedle toho i pyrotechnické vybavení a náplně. VOP Nováky navíc odprezentuje minometnou munici, konkrétně půjde o miny ráží 60 mm a 120 mm, vedle toho také cvičnou dělostřeleckou munici ráže 155 mm. Vývoj Martin ve venkovní expozici návštěvníkům veletrhu ukáže ještě navíc zodolněný velitelský kontejner a také mobilní letištní řídicí věž DISK-2.

Přeloučská firma Karbox v rámci IDETu poprvé představuje kontejner, jenž vznikl ve spolupráci s firmou Hutira a který nese zařízení na úpravu vody. Ten je vystaven společně s logistickým automobilem Tatra vybaveným hákovým nakladačem Marrel dodávaným do armádních složek NATO. Dalším zajímavým exponátem je zařízení EWA, které slouží k získávání vody z atmosférického vzduchu především v oblastech s nízkou vzdušnou vlhkostí. I tento exponát je nominován na cenu Zlatý IDET.

Své služby a projekty na stánku firem holdingu CSG návštěvníkům přibližuje i společnost Excalibur International. Ta působí jako integrátor komplexních projektů společností holdingu CSG a také je obchodně zastupuje v řadě regionů po celém světě. Excalibur International se zaměřuje především na velké mezinárodní projekty, dodávky komplexních řešení na klíč, zajištění logistiky a financování projektů v oblasti obranného a civilního průmyslu. Své portfolio malorážové munice vystavuje i italská společnost Fiocchi Munizioni. Tento celosvětově významný producent malorážového střeliva pro sportovní střelbu, lov a vojenské použití se stal součástí holdingu CSG na konci minulého roku a zásadním způsobem rozšířil nabídku holdingu v oblasti munice a souvisejících produktů.

O Czechoslovak Group

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních i nových českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi a výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2022 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 25 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

O Tatra Trucks

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1400 lidí a dalších více než 700 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství. Akcionáři automobilky Tatra Trucks jsou průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group a skupina Promet Group.

(lan)

Foto: Tatra Trucks

spinner