eToro: Maersk dosáhl za rok 2022 mimořádně dobrého výsledku

eToro: Maersk dosáhl za rok 2022 mimořádně dobrého výsledku

15.2. - Dánský námořní přepravce A. P. Moller-Maersk, který je největším provozovatelem kontejnerových lodí na světě, dosáhl za loňský rok mimořádně dobrého výsledku a akcionářům vyplatil vysokou dividendu. Analytik severských trhů Jakob Westh Christensen ze společnosti eToro výsledky komentoval: "Dánský lodní gigant vplouvá do roku 2023 s rekordním výsledkem. S tržbami ve výši téměř 82 miliard USD (565 miliard dánských korun) a provozním ziskem 31 miliard USD (215 miliard dánských korun) dosahuje společnost velice silného a výjimečného výsledku. I ve srovnání s rekordním rokem 2021 jsou tržby vyšší o 32 %, zatímco provozní zisk o 57 %."

„Přestože je výsledek ohromující, mimořádný výsledek sotva překvapí investory, kteří sledují společnost Mærsk. Je to rozšíření toho, co jsme viděli v prvních třech čtvrtletích roku 2022, a výsledek se trefil přímo do nejnovějšího výhledu společnosti Maersk ve výši 31 miliard USD. Lodní společnost během roku několikrát zvýšila svůj výhled, takže není překvapením, že se trefuje do tohoto rozmezí,“ uvedl dále Jakob Westh Christensen.

„Rok 2022 byl však pro společnost Maesk také mimořádný. Rok, kdy sazby za nákladní dopravu vzrostly a dosáhly pětinásobku své obvyklé úrovně. Po celý rok 2021 a dlouho do roku 2022 zažívaly nákladní sazby explozi kvůli jedinečné situaci, která vznikla v důsledku světové výluky v důsledku světového lockdownu a přetížení a úzkých míst ve světových dodavatelských řetězcích. Od jara 2022 však sazby nákladní dopravy ustupují směrem k normálu. Výsledek tohoto roku bude tedy osamocenou vlaštovkou a podobného účtu se v blízké budoucnosti nedočkáme.

Vysoký provozní zisk znamená 29 miliard USD (200 miliard Kč) na spodním řádku a zisk na akcii ve výši 1,595 USD (11 000 Kč). To je třeba vnímat ve světle skutečnosti, že akcie se obchodují za cca 16 000 dánských korun, což vede k velice nízkému násobku PE ve výši 1,4x. Je však důležité nenechat se zaslepit zpětně viděným násobkem PE - zejména v roce tak mimořádných zisků.

Očekávání majitelů lodí pro rok 2023 vypadají skutečně velmi odlišně. Jejich výhled na rok 2023 počítá s provozním ziskem v rozmezí 2-5 miliard USD (14-35 miliard Kč). To by vedlo k rozpoznatelnějšímu výhledovému násobku PE v rozmezí 8-14x.

Rozvaha společnosti Maersk je nesmírně silná, bez významného dluhu, který by bylo třeba splácet. Takže kromě reinvestování části hospodářského výsledku budou mít z mimořádného zisku prospěch akcionáři v podobě dividendy ve výši 4 300 dánských korun na akcii - dividendový výnos přes 25 %.“

(pav)

Foto: Pixabay

spinner