​Zakotvení minimální rozteče sedadel v letadlech vláda odmítla

​Zakotvení minimální rozteče sedadel v letadlech vláda odmítla

15.9. - Zákonné zakotvení minimální vzdálenosti mezi řadami sedadel v letadlech u delších letů, jak je navrhla skupina poslanců, vláda ANO a ČSSD na včerejším zasedání odmítla. Povinnost by podle podkladů znamenala konkurenční nevýhodu pro letecké dopravce s provozem z České republiky nebo ty, kteří jsou registrovaní v Česku. Vláda tak dala k novele zákona o ochraně veřejného zdraví záporné stanovisko.

Letečtí dopravci by nemohli používat stejná letadla pro regionální a dálkové lety a kvůli menší kapacitě strojů by se jim snížily výnosy, stálo v předběžném stanovisku kabinetu. Někteří dopravci by podle podkladů mohli z Česka odejít a nižší konkurence by zdražila letenky. Část cestujících by následně mohla začít létat z blízkých letišť v sousedních státech, píše se v nich.

Poslanci z klubů ANO, ODS, SPD, KSČM, KDU-ČSL a TOP 09 v čele s Radimem Fialou chtějí, aby u letů delších než čtyři hodiny musely být řady sedadel nejméně 79 centimetrů od sebe. Cestující by si podle nich mohli preventivně zacvičit, čímž by odvrátili nebezpečí vzniku žilní trombózy nebo plicní embolie. Za porušení povinnosti by podle novely hrozila až milionová pokuta, za její opakované porušení až desetimilionová.

Vládní odborníci poukázali na to, že i v letadlech tradičních dopravců bývá v ekonomické třídě vzdálenost mezi sedadly menší než 79 centimetrů, byť jen asi o tři desetiny milimetru. Předkladatelé ale zase upozornili na to, že nízkonákladové aerolinky mají v letadlech sedadla s rozestupy vesměs 71,1 centimetru. "Přestože všechny letecké společnosti upozorňují na nutnost cvičení nohou, malým prostorem mezi sedadly toto některé aerolinky fakticky neumožňují," stojí v důvodové zprávě.

Stanovení rozestupu mezi sedadly by podle vládních odborníků porušovalo unijní pravidla volného pohybu zboží a služeb a vyžadovalo by notifikaci Evropské komise.

O předloze rozhodnou zákonodárci. Není však jisté, zda ji Sněmovna stihne projednat do konce volebního období.

(čtk)

Foto: České aerolinie

spinner