​Vzdušný prostor Rusku uzavírají také Pobaltí a Finsko, Německo se na to chystá

​Vzdušný prostor Rusku uzavírají také Pobaltí a Finsko, Německo se na to chystá

27.2. - Litva, Lotyšsko a Slovinsko se včera přidaly k zemím, které po invazi na Ukrajinu uzavírají vzdušný prostor pro ruská letadla. Informovaly o tom tamní vlády. Stejný krok dnes oznámilo také finské ministerstvo dopravy a obdobně chtějí postupovat i Estonsko a Německo. Německý ministr dopravy Volker Wissing včera toto opatření podpořil a dal úřadům pokyn, aby se na zákaz letů ruských strojů připravily. Vzdušný prostor pro ruská letadla už nechalo uzavřít také Polsko, Česko, Bulharsko a Rumunsko. Rusko kvůli tomu nebude vpouštět na své území letadla z těchto zemí.

Zákaz letů ruských strojů v Litvě a Lotyšsku začal platit včera ve 23:00 SEČ. Pro ruská letadla se tím značně ztíží přelety do ruské enklávy Kaliningrad, která leží mezi Litvou a Polskem, upozornila agentura Reuters.

"Pro lety agresora není na svobodné obloze místo," napsala na twitteru litevská premiérka Ingrid Šimonytéová. "Lotyšsko od půlnoci uzavře vzdušný prostor pro ruská letadla, vyzýváme všechny země, aby učinily totéž. Agresor - Ruská federace - musí být izolován a přiveden k zodpovědnosti za rozpoutání války," uvedl na twitteru lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs.

Slovinská vláda včera vzdušný prostor pro ruská letadla uzavřela s okamžitou platností a uvedla, že bude platit do doby, než pro zákaz pominou důvody. Informovala o tom agentura STA.

"Německý ministr dopravy Volker Wissing se vyslovil pro uzavření německého vzdušného prostoru pro ruská letadla a vydal pokyn, aby začaly příslušné přípravy," uvedl jeho úřad na twitteru.

Nizozemská letecká společnost KLM oznámila, že v následujícím týdnu zruší všechny své lety do Ruska. Její letadla nebudou využívat ani ruský vzdušný prostor, informovala agentura Reuters. Totéž pak oznámily i německé aerolinky Lufthansa.

"V souvislosti s nikoliv přátelskými rozhodnutími leteckých úřadů Bulharska, Polska a Česka se od 26. února 2022 od 15:00 hodin moskevského času (13:00 SEČ) pro letecké dopravce těchto států a/nebo v nich registrované (společnosti) zavádí omezení letů do míst v Rusku, včetně tranzitních letů přes ruský vzdušný prostor," informovala ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija. "Lety z těchto zemí lze uskutečnit pouze na základě zvláštního povolení vydaného Rosaviacijí nebo ruským ministerstvem zahraničí," dodal úřad.

Později agentura na seznam zemí, jejichž dopravci dostali zákaz létat do Ruska, přidala také Rumunsko.

Británie hned ve čtvrtek, v den zahájení ruské invaze, s okamžitou platností zakázala strojům ruské letecké společnosti Aeroflot přistávat na svém území. V reakci na to pak Moskva zakázala britským aerolinkám vstup do ruského vzdušného prostoru, který je přitom důležitý pro letecké spojení mezi Evropou a Asií.

(čtk)

Foto: Riga Airport

spinner