​Qatar Airways požaduje po Airbusu přes 600 milionů dolarů kvůli letounům A350

​Qatar Airways požaduje po Airbusu přes 600 milionů dolarů kvůli letounům A350

7.1. - Katarská letecká společnost Qatar Airways požaduje po evropském výrobci letecké techniky Airbus odškodné přes 600 milionů dolarů (13 miliard Kč) kvůli kazům na povrchu trupů letounů A350. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů. Aerolinky rovněž žádají britské soudce, aby firmě Airbus zakázali další dodávky letounů A350, dokud se problémy nevyřeší. Spor se týká různých kazů, včetně zpuchřelého nátěru či prasklých okenních rámů.

Společnost Qatar Airways uvádí, že katarští regulátoři kvůli těmto problémům zakázali provoz 21 z jejích 53 letadel A350. Airbus sice existenci technických problémů připouští, ale tvrdí, že nepředstavují bezpečnostní hrozbu.

V prosinci aerolinky zažalovaly Airbus u londýnského soudu. Podle soudních dokumentů požadují jako odškodné částku 618 milionů dolarů plus čtyři miliony dolarů za každý den, který jejich 21 letadel A350 stráví mimo provoz.

Airbus uvedl, že se hodlá tomuto požadavku bránit. "Airbus opakuje, že neexistuje žádný problém s letovou způsobilostí," prohlásil mluvčí podniku. Dodal, že tuto skutečnost potvrdili také evropští regulátoři.

Katar je zatím jedinou zemí, která přikročila k zákazu provozu některých strojů A350, upozornila agentura Reuters. Společnost Qatar Airways si objednala celkem 80 letadel A350.

(čtk)

Foto: Qatar Airways 
spinner