Pardubickému letišti loni přibylo cestujících, i tak je ve ztrátě

Pardubickému letišti loni přibylo cestujících, i tak je ve ztrátě

10.7. - Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje pardubické civilní letiště, odbavila minulý rok více než 88 tisíc cestujících. Ve srovnání s rokem 2016 to představovalo nárůst asi o 58 tisíc pasažérů, tedy téměř trojnásobek oproti roku 2016. Zvýšil se rovněž objem nákladní dopravy, ze 142 na 265 tun, uvedla společnost ve výroční zprávě. I tak loni firma skončila ve ztrátě 5,22 milionu Kč, což je zhruba o 5,5 milionu Kč lepší výsledek než v roce 2016. Čistý obrat se meziročně zvýšil ze 48 na 73 milionů Kč.

Od loňska létají z Pardubic znovu linky do Petrohradu, obnoveny byly také lety do Moskvy. Na podzim začalo pravidelné letecké spojení nízkonákladové společnosti Ryanair do Londýna, létá třikrát týdně. Letos k nim přibylo další spojení téhož dopravce do španělského Alicante. Důležitou položku představují i charterové lety v letní sezoně do několika turistických destinací.

Letiště odbavuje lety z nového terminálu za 267 milionů Kč. Zprovoznilo ho na přelomu letošního ledna a února. Po několika rocích úbytku cestujících především z Ruska letišti opět přibývá přepravených pasažérů. V roce 2013 však terminálem prošlo 184 tisíc lidí.

Společnost EBA vlastní Pardubice a Pardubický kraj. Město v ní drží dvě třetiny akcií.

(čtk)

Foto: EBA

spinner