Lufthansa požádala EK, aby schválila převzetí menšinového podílu v ITA

Lufthansa požádala EK, aby schválila převzetí menšinového podílu v ITA

2.12. - Německá letecká společnost Lufthansa požádala Evropskou komisi (EK), aby jí schválila převzetí kontrolního menšinového podílu v italské společnosti ITA Airways. S odvoláním na mluvčího německé skupiny o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Lufthansa má v rámci navýšení kapitálu získat 41procentní podíl v aerolinkách ITA za 325 milionů EUR (7,9 miliardy Kč).

Italské ministerstvo hospodářství a financí a Lufthansa se na převzetí menšinového podílu dohodly letos červnu. Dohoda obsahuje opci na zvýšení tohoto podílu či úplné převzetí italského podniku. Italský stát se zavázal, že do firmy vloží dalších 250 milionů EUR.

Po souhlasu EK zahájí ITA Airways a Lufthansa spolupráci na obchodní a provozní úrovni, uvedl mluvčí německé skupiny. Zelená ze strany komise se čeká nejdříve na konci ledna 2024, dodal.

Společnost ITA Airways zahájila provoz v roce 2021 jako státní podnik. Za loňský rok vykázala ztrátu kolem 486 milionů EUR kvůli přetrvávajícím důsledkům pandemie covidu-19 a rostoucím nákladům na pohonné hmoty. ITA loni utržila necelých 1,6 miliardy EUR, v roce 2027 však počítá s tržbami přes čtyři miliardy EUR, napsala agentura DPA.

(čtk)

Foto: ITA Airways

spinner