​Brusel vyzval USA k odstranění cel zavedených kvůli Airbusu

​Brusel vyzval USA k odstranění cel zavedených kvůli Airbusu

12.10. - Místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis vyzval Spojené státy k odstranění cel na evropské zboží v hodnotě přes sedm miliard USD (160 miliard Kč), která Washington zavedl jako odvetu za nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Varoval, že v opačném případě budou USA čelit novým clům na vývoz do Evropy. Informoval tom včera list Financial Times na svých internetových stránkách.

Valdis Dombrovskis, který byl minulý týden oficiálně jmenován obchodním komisařem EU, listu řekl, že náprava vztahů s USA bude jeho nejvyšší prioritou a že Washington by měl odstraněním cel posílit vzájemnou důvěru. "Samozřejmě, pokud USA svá cla neodstraní, nebudeme mít jinou možnost než zavést svá vlastní cla," dodal.

Světová obchodní organizace (WTO) loni v říjnu kvůli podle ní nezákonnému subvencování Airbusu oficiálně povolila Spojeným státům uvalit cla na dovoz zboží z EU v hodnotě 7,5 miliardy USD ročně. Washington následně uvalil clo deset procent na evropská letadla a 25 procent na některé potravinářské a další zboží, jako jsou francouzská vína, skotské a irské whisky nebo sýry. Letos pak clo na letadla USA zvýšily na 15 procent.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Zdroje agentury Reuters minulý měsíc uvedly, že WTO povolí Evropské unii uvalit jako odvetu za subvence pro Boeing cla na americké zboží v hodnotě čtyř miliard dolarů. WTO by měla své rozhodnutí oficiálně oznámit v nejbližších týdnech.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner