Airbus v jihozápadní Francii otevřel novou montážní linku pro letadlo A321neo

Airbus v jihozápadní Francii otevřel novou montážní linku pro letadlo A321neo

11.7. - Evropský výrobce letadel Airbus včera na jihozápadě Francie otevřel novou montážní linku pro letadlo A321neo. Na místě se vyráběl stroj A380, výrobu tohoto dvoupatrového letadla s dvěma uličkami ale firma v roce 2021 ukončila. Spuštění nové linky souvisí s rekordní poptávkou po menších letadlech, uvedla agentura Reuters. První letadlo má být v závodě dokončeno v závěru letošního roku a dodáno v roce příštím.

Letoun A321neo má v rodině strojů A320 nejdelší trup a pojme 180 až 220 cestujících, zpravidla ve dvou třídách. S vyšší hustotou osazení sedadel může toto letadlo, které má jednu uličku, přepravit až 244 cestujících.

Do roku 2026 v závodě poblíž města Toulouse vznikne 700 pracovních míst, uvedl Airbus. To je zhruba polovina pracovní síly, která tam pracovala na letadle A380. Firma také zmínila síť tisíců dodavatelů.

Airbus před několika dny zveřejnil data, ze kterých vyplývá, že se stroj A321neo stal jeho nejprodávanějším letadlem. Firma na něj má více než 5000 objednávek. Stroj v oblibě předstihl svou sesterskou verzi A320.

Rodina letadel A320 má osmou montážní linku. Airbus už dříve oznámil rozšíření výroby ve Spojených státech a Číně, a tak by se mohl celkový počet výrobních linek rozrůst na deset.

Soupeření Airbusu a amerického Boeingu se poslední dobou přesouvá k výrobní strategii. Oba výrobci se potýkají s problémy při plnění zakázek.

Nová linka Airbusu se rozkládá podél jednoho okraje druhé největší budovy na světě z hlediska užitné plochy a doplňují ji automatizované sklady. Vedle vybírání dílů a nástrojů bude robotizované také spojování horní části trupu.

Zařízení je součástí snahy Airbusu zvýšit celkovou produkci letounů A320 do roku 2026 na 75 kusů měsíčně ze současných přibližně 45 kusů. Někteří dodavatelé označují tento cíl za příliš ambiciózní.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner