Air India si objednala 250 letadel od Airbusu a 220 letadel od Boeingu

Air India si objednala 250 letadel od Airbusu a 220 letadel od Boeingu

15.2. - Indická letecká společnost Air India si objednala 250 letounů od evropského výrobce Airbus a 220 letadel od jeho amerického konkurenta Boeing. Katalogová hodnota zakázky pro Boeing činí 34 miliard dolarů (zhruba 750 miliard Kč). Airbus již své katalogové ceny nezveřejňuje, napsala agentura Bloomberg. 

Společnost Air India se nyní pod novým ředitelem Campbellem Wilsonem snaží získat zpět pověst leteckého přepravce světové třídy a zbavit se reputace aerolinek se stárnoucími letadly a slabými službami.

"Provádíme rozsáhlou transformaci, jsme odhodláni vybudovat aerolinky světového formátu. Jednou z nejdůležitějších věcí je moderní flotila letadel, které jsou efektivní a mohou létat na všech trasách," uvedla indická společnost Tata Group, která je mateřskou firmou aerolinek Air India.

Dohoda s Airbusem zahrnuje 210 letounů A320neo a 40 letounů A350. Virtuální konference k podpisu dohody se kromě zástupců firem zúčastnili rovněž francouzský prezident Emmanuel Macron a indický premiér Naréndra Módí. Smlouvu přivítal i britský premiér Rishi Sunak. Dohoda podle něj vytvoří pracovní místa v Británii, kde Airbus pro svá letadla vyrábí křídla.

Dohoda s Boeingem zahrnuje 190 letounů 737 MAX, 20 letounů 787 a deset letounů 777X. Její součástí je rovněž opce na nákup dalších 50 letadel 737 MAX a 20 letadel 787. Po započítání této opce činí hodnota dohody 45,9 miliardy dolarů. "Tento nákup podpoří více než milion amerických pracovních míst," uvedl amerických prezident Joe Biden. "Odráží rovněž sílu ekonomické spolupráce mezi USA a Indií," dodal.

Globální letecká doprava v poslední době těží z oživení poptávky po útlumu způsobeného pandemií covidu-19, což zvyšuje zájem o nová letadla. Airbus v lednu oznámil, že v letošním roce hodlá kvůli zvyšování výroby přijmout asi 13 000 zaměstnanců. Stejný počet pracovníků přijal už v loňském roce a v současnosti zaměstnává přes 130 000 lidí.

(čtk)

Foto: Boeing - Boeing 787 v barvách Air India

spinner