​Aerolinky Air India převezme divize konglomerátu Tata Group za 2,4 miliardy USD

​Aerolinky Air India převezme divize konglomerátu Tata Group za 2,4 miliardy USD

9.10. - Indické vlajkové aerolinky Air India převezme divize konglomerátu Tata Group. Hodnota transakce činí 2,4 miliardy dolarů (52,8 miliardy Kč). Informovala o tom včera indická vláda. Společnost Tata Sons převezme dvě miliardy dolarů z dluhu Air India a 400 milionů dolarů zaplatí indické vládě. Převzetí uzavírá roky snahy tuto prodělečnou leteckou společnost privatizovat.

Úspěšný prodej národního leteckého dopravce znamená velké vítězství pro premiéra Naréndru Módího, protože v uplynulém desetiletí stál indické daňové poplatníky v průměru téměř tři miliony dolarů denně. Transakce je také předzvěstí plánovaného prodeje podílů v řadě státních firem, který má posílit státní pokladnu a učinit z Indie plně tržní ekonomiku, napsala agentura Reuters.

Dohoda, která by měla být dokončena do konce roku, vrátí společnost Air India do rukou skupiny, která ji založila v roce 1932 jako Tata Airlines. V roce 1953 byla letecká společnost znárodněna.

Pod konglomerát Tata, který mimo jiné vlastní automobilovou značku Jaguar Land Rover a má široké portfolio od produkce oceli po výrobu vozů, nyní spadají dvě letecké společnosti. Aerolinky Vistara, jediná další tradiční letecká společnost na indickém trhu, jsou společným podnikem se Singapore Airlines. Druhou z nich, nízkonákladovou leteckou společnost AirAsia India, provozuje Tata s malajsijskou skupinou AirAsia Group.

Díky akvizici získá konglomerát Tata ročně dalších 4400 vnitrostátních a 1800 mezinárodních slotů na indických letištích a 900 slotů na letištích v zahraničí, z nichž ty nejlukrativnější jsou na londýnském letišti Heathrow. Tata dál přebere získá 8000 zaměstnanců a přibližně 120 letadel, většinou starších úzkotrupých Airbusů, ale také několik novějších širokotrupých Boeingů.

Společnost Tata Sons v prohlášení uvedla, že více než dvě třetiny tržeb letecké společnosti Air India pocházejí z mezinárodních trhů, jako je Severní Amerika, Evropa a Blízký východ.

(čtk)

Foto: Air India

spinner