​Vláda schválila rozpočet fondu dopravy ve výši 150,9 miliardy korun

​Vláda schválila rozpočet fondu dopravy ve výši 150,9 miliardy korun

27.9. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s rozpočtem 150,9 miliardy korun, rozhodla vláda. Investiční výdaje fondu budou 104,3 miliardy korun. Část rozpočtu ve výši 30,7 miliardy korun získá SFDI úvěrem od Evropské investiční banky (EIB) a z vlastních vydaných dluhopisů. Z evropských zdrojů fond získá 27,6 miliardy korun.

Proti červnovému návrhu se rozpočet SFDI zvýšil o 27,5 miliardy korun. Proti letošnímu roku je rozpočet vyšší o 23,4 miliardy korun. Strukturu a parametry příjmů od EIB a z dluhopisového financování ještě bude schvalovat vláda. Ministerstvo dopravy upozornilo, že pro emisi dluhopisů SFDI bude třeba změna zákona.

"Vládou schválený proinvestiční rozpočet pro dopravu nám umožní nejen pokračovat v rozestavěných projektech, ale také v příštím roce zahájit další desítky kilometrů nových dálnic, silnic první třídy a železničních staveb. Zároveň máme dostatek finančních prostředků na běžnou údržbu dopravních cest," uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Ředitelství silnic a dálnic bude mít na investiční i neinvestiční akce vyčleněno ze SFDI 65,5 miliardy korun. Dalších 70,4 miliardy korun je určeno pro Správu železnic. Ministerstvo dopravy také uvedlo, že v plánu pro příští rok a ve výhledu na roky 2024 a 2025 je vyčleněno šest miliard korun ročně na financování krajských silnic druhé a třetí třídy.

(čtk)

Foto: MD

spinner