​SŽ loni zrenovovala 73 nádražních budov, letos chystá další desítky staveb

​SŽ loni zrenovovala 73 nádražních budov, letos chystá další desítky staveb

8.1. - Správa železnic (SŽ) loni zrenovovala 73 nádražních budov. Práce, které zahrnovaly například nové odbavovací prostory, bezbariérové přístupy či nové technické zázemí nádraží, stály přes dvě miliardy korun. Letos organizace plánuje opravy dalších desítek nádražních staveb.

Většinu staveb správa dokončila loni. Konkrétně jde o nádražní budovy v Milevsku, Havířově, Hanušovicích, Protivíně, Strakonicích, Pačejově, Žihli, Sušici, Kolinci, Nýrsku, Blovicích, Horažďovicích, Hrušovanech nad Jevišovkou-Šanově, Dětřichově nad Bystřicí, Lounech, Křižanově, Třebíči, Skleném nad Oslavou, Kadani, Mnichově Hradišti, Ivanovicích na Hané, Ostrově nad Ohří, Kunčicích pod Ondřejníkem, Holicích, Šumperku, Kroměříži, Praze-Zahradním městě, Lhotce nad Bečvou, Litvínově, Krnově-Cvilíně nebo Skrochovicích.

Před dokončením by měly být také renovace několik památkově chráněných nádražních budov. "V únoru dokončíme pokládku ručně vyráběné podlahy v objektu královéhradeckého nádraží, stavební práce spějí do finiše i v případě rekonstrukce nádražní budovy v Berouně, hotovo chceme mít o letních prázdninách,“ popsal generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

Letos pokračují i další rekonstrukce. Do konce roku by měla být zrenovována odjezdová hala v Českých Budějovicích, práce budou pokračovat také v památkově chráněných budovách v Plzni a v Pardubicích. Stavbaři budou dále pokračovat i v renovaci interiérů Fantovy budovy na hlavním nádraží v Praze.

Správa se dále letos chystá zahájit rekonstrukci historické výpravní budovy ve stanici Teplice v Čechách. V první etapě se stavbaři zaměří na opravu fasády a prvního nástupiště. Nového zázemí se cestující dočkají v Praze-Radotíně, kde letos začne výstavba nové jednopodlažní budovy. Ve Vsetíně nahradí současnou nádražní budovu nový odbavovací terminál pro vlakovou a autobusovou dopravu, zároveň se na nádraží přestaví kolejiště. Nová odbavovací hala vzniká i v Praze-Vysočanech, kde jde o součást modernizace celé stanice a přilehlého úseku do Mstětic.

Ke stavbě má správa připraveny také nádražní budovy ve Střelicích, Novém Městě pod Smrkem, Adamově, Tlumačově, Kdyni, Kostelci u Jihlavy, Rybništi, Hostinném, Blatně u Jesenice, Čejeticích nebo Podivíně. Další práce se chystají také v Bohumíně, Tachově, Opavě-západ, Prachaticích, Velimi, Veselí nad Lužnicí, Nové Pace, Velvarech, Libině, Studénce, Balkově Lhotě nebo Třinci.

(čtk)

Foto: LAN

spinner