​Kolínskou MHD dobývají moderní technologie

​Kolínskou MHD dobývají moderní technologie

26.1. - Kolín je jedním z předních měst v Česku, která začala masivně zavádět do běžného života chytré technologie. Nyní je dál rozšiřuje a stává se inspirací pro ostatní. Od 25. ledna mohou lidé v Kolíně platit jízdné v městských autobusech bezkontaktními platebními kartami, nahrávat si předplatní časové kupony pro MHD na tyto karty a v plném proudu je také příprava projektu s 6. základní školou v Kolíně, kde se pro děti připravují speciální chytré klíčenky.

Kolín spustil platby parkovného v centru města přes aplikaci a zavedl systém, který sám upozorňuje řidiče na volná parkovací místa. Kromě toho lidé ve městě najdou na 330 chytrých kontejnerů na odpad, které aktivně hlásí, jak jsou zaplněné, a tuto informaci přenášejí jak na internet, tak společnosti, která se stará o jejich vyvážení.

„V zavádění opatření pro chytrá města preferuji funkční a účelná řešení. Taková, která zřetelně přispějí obyvatelům i městu při reálných každodenních potřebách a problémech, se kterými se potýkají. Strategie a vize jsou jistě potřebné, často však cesta končí u nich. My jsme po identifikaci problémů schopni operativně reagovat a realizovat opatření, která zjednodušují lidem život. Bezkontaktní placení je jedním z nich,“ říká místostarosta Kolína Michael Kašpar a upozorňuje tak na novinku v místních autobusech.

Všechny autobusy kolínské MHD jsou nově vybaveny čtečkami platebních karet. „Cestující už nemusí při nástupu do autobusu hledat drobné. Stačí u řidiče pípnout bezkontaktní kartou jako

v obchodě a hned dostanete od řidiče jízdenku,“ říká Daniel Adamka, generální ředitel společnosti Arriva, která provoz MHD v Kolíně zajišťuje. „Loni na podzim jsme už vybavili bezkontaktní technologií 350 autobusů ve Středočeském kraji, především na Sedlčansku, Příbramsku a Berounsku,“ dodal.

Bezkontaktní odbavení ale není jediná novinka. Předplatní časové kupony pro kolínskou MHD si lidé budou moci nově nahrát přímo na své platební karty vydané jejich bankou. Nově tak bude možné využívat platební kartu jako nosič časové jízdenky. V autobusech ji jen přiložíte a řidič uvidí, že máte aktivní časový kupon.

Celý systém zastřešuje společnost Mastercard, která jeho rozvoj také financuje. „Kolín je skvělý příklad pro další města a obce a v Mastercard jsme rádi, že zde můžeme přispět zkušenostmi z celého světa i našeho regionu. Věříme, že rozšiřování inovativních projektů využívajících bezhotovostního placení bude pokračovat, protože přináší vyšší komfort obyvatelům a snižuje náklady, čímž umožňuje městům a obcím realizovat více projektů,“ říká generální ředitel Mastercard pro ČR, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš.

(tj)

spinner