15.2. – Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v roce 2016 prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 154,96 miliardy korun, tedy o sedm procent více než v roce 2015. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci loňského roku 251,70 miliardy korun.
Finanční služby
Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvních třech čtvrtletích letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 115,46 miliardy Kč, to je o 9,6 procenta více než ve stejném období roku 2015. Na financování firemních investic a provozu bylo určeno 92,42 miliardy Kč a na financování zboží či služeb pro domácnosti 23,04 miliardy.
Zájem o operativní leasing ze strany tuzemských firem i domácností za první pololetí opět potvrdil oblíbenost tohoto produktu při financování nových osobních i užitkových automobilů. V prvním pololetí letošního roku vzrostl podle informací České leasingové a finanční asociace objem leasingových obchodů o téměř 24 procent. Největší růst vykázalo financování aut a ostatních silničních dopravních prostředků: o 26 procent. V rámci leasingového trhu movitých věcí silně vzrostl podíl operativního leasingu, a to na 57,6 procenta. V prvním pololetí loňského roku mu přitom patřilo 48,6 procenta tohoto trhu.
23.11. – Klíčem k úsporné správě vozového parku není pouze výhodný nákup a prodej vozidel, ale i jejich ekonomický provoz, jehož dominantní složkou bývá účet za palivo. Přestože existuje telematika a další reportní systémy, pomocí kterých je možné ekonomičnost jízdy kontrolovat, 72 procent fleet manažerů v Česku se přiznává k tomu, že tyto nástroje nepoužívá. Informace vyplývají z aktuálního průzkumu Volkswagen Financial Services, který byl proveden mezi 203 fleet manažery z českých firem s minimálním počtem pěti firemních automobilů do 3,5 tuny.
Náklady povinného ručení (POV) nadále výrazně převyšují vybrané pojistné. Podrobná analýza ČKP jasně ukázala, které segmenty pojištěných vozidel a řidičů mají největší vliv na výslednou roční dvoumiliardovou ztrátu produktu. V oblasti nákladních firemních vozidel a tahačů návěsů vybrané pojistné nepokrývá ani všechny škody, natožpak další náklady spojené s POV, a musí tak být dotované jinými segmenty.
13.10 – Průměrné stáří tuzemského vozového parku se neustále zvyšuje a aktuálně dosahuje téměř 15 let. Vláda proto chystá motivační bonus za likvidaci přestárlých automobilů, který by mohl činit i 5 000 Kč. Podle expertů by se měl týkat i firemních vozidel. Firemní automobily jsou však obvykle výrazně mladší než vozidla soukromá. To platí hlavně pro společnosti, které využívají operativní leasing. Takové firmy disponují ve srovnání s ostatními mladší flotilou s průměrným stářím do čtyř let.
22.9. – Allianz začne jako první pojišťovna v tuzemsku počítat sazby povinného ručení a havarijního pojištění podle ujetých kilometrů. Nebude však kvůli tomu klientům do automobilů montovat žádné telematické jednotky, takže obavy z neustálého sledování odpadají. Informoval o tom ředitel pojišťovny Jakub Strnad. Ostatní pojišťovny sazby stanovují podle rizikovosti, věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu či výkonu motoru a dalších kritérií.
13. 9. – Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA), která sdružuje největší poskytovatele leasingu, účelových úvěrů a factoringu, slaví 25. výročí založení. První členská schůze jedné z našich nejstarších finančních oborových institucí proběhla 17. září 1991. Tehdy zastřešovala leasingové firmy z celého Československa a nesla název Asociace leasingových společností ČSFR.
9.8. – Česká asociace pojišťoven (ČAP) jménem svých členských pojišťoven upozorňuje silniční dopravce na zpřísnění postupů při šetření vzniku škod na zboží v důsledku uprchlické krize. Informovala o tom vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová.
29.7. – Celkové předepsané pojistné členů České asociace pojišťoven (ČAP) meziročně vzrostlo o zhruba 1,2 miliardy Kč, což odpovídá dvouprocentnímu růstu. Za pozitivním vývojem pojistného trhu v prvním pololetí nadále stojí neživotní pojištění, které meziročně posílilo na svém objemu o přibližně 4,5 procenta, a opět se tak stalo dynamičtějším segmentem. I životní pojištění, které v posledních dvou letech výrazněji oslabovalo, však zmírnilo pokles, a to z 3,4 procenta v prvním čtvrtletí na 2,2 procenta.