Prezident podepsal zákon posilující kontrolu nad fondem dopravy

Prezident podepsal zákon posilující kontrolu nad fondem dopravy

5.5. - Členové dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se budou moci účastnit všech jednání výboru fondu. Změna má pomoci posílit kontrolu nad řízením fondu. Počítá s tím poslanecká novela zákona o SFDI, kterou včera podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad.

S návrhem přišla skupina poslanců napříč sněmovními kluby již loni v lednu. Dosavadní znění zákona podle nich nespecifikuje formu, jakou má dozorčí rada na činnost a hospodaření SFDI dohlížet.

"Navrhovaná právní úprava doplňuje možnost členů dozorčí rady účastnit se jednání výboru, které je klíčem k porozumění aktivitám a činnosti fondu a tedy k tomu, aby dozorčí rada jmenovaná Poslaneckou sněmovnou mohla řádně vykonávat svou kontrolní funkci," píše se v důvodové zprávě. "Takovýto bezzubý kontrolní mechanismus přiznává Poslanecké sněmovně toliko formální kontrolní roli nad fondem, ale prakticky ji neumožňuje," stojí v důvodové zprávě.

Jedním z impulsů pro změnu zákona byla zakázka na IT systém pro elektronické dálniční známky. SFDI se původně na dodávce a provozu systému za 401 milionů korun dohodl s firmou Asseco Central Europe. Podle loňského vyjádření premiéra Andreje Babiše byla zakázka předražená. Zakázka stála křeslo tehdejšího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Jeho nástupce Karel Havlíček se s firmou Asseco domluvil na zrušení zakázky bez sankcí pro stát.

Státní fond dopravní infrastruktury, který hradí dopravní stavby, funguje od roku 2001. Loni měl fond v rozpočtu původně 87 miliard korun, po posílení to bylo 124 miliard Kč.

(čtk)

Logo: SFDI

spinner