​Stát letos otevře 46,5 km nových dálnic, dalších 100 km zahájí

26.2. – Stát letos zprovozní 46,5 kilometru nových dálnic a do poloviny října dokončí rekonstrukce D1. Dalších téměř 23 nových kilometrů by mělo přibýt v síti silnic první třídy. Stavební práce letos začnou na dalších 165 nových kilometrech dálnic a silnic. Včera na tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Loni se otevřelo kolem 21 kilometrů nových dálnic.

​Průzkum SP ČR: I přes krizi firmy neztrácejí optimismus, čekají ale na očkování

26.2. – Většina našich firem skončí za loňský rok v zisku. Kompletní výsledek za celou ekonomiku, tedy i sektory mimo průmysl, ale nebude tak pozitivní. Zjistil to lednový průzkum Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR), kterého se zúčastnilo 162 průmyslových podniků. Z šetření mimo jiné vyplynulo, že z průmyslových odvětví koronavirová krize nejvíce zasáhla automobilový průmysl. Nižší než plánovaný zisk za rok 2020 hlásí 63 % firem z oboru. Nejvíce ztrátových firem je pak ve sklářském průmyslu a strojírenství.

České aerolinie podaly u Městského soudu v Praze žádost o povolení reorganizace

27.2. – České aerolinie (ČSA) podaly včera u Městského soudu v Praze návrh na reorganizaci podle insolvenčního zákona. Návrh na reorganizaci byl podán z důvodu ukončení mimořádného moratoria a po vyčerpání všech možných řešení složité finanční situace způsobené celosvětovou krizí odvětví letecké dopravy v důsledku šíření nemoci COVID–19. Cílem reorganizace je záchrana společnosti a volba co nejvýhodnějšího řešení pro věřitele.

Tatra Trucks byla v roce 2020 navzdory pandemii výrazně zisková

27.2. – Třetího nejlepšího výsledku pod současnými majiteli dosáhla v roce 2020 Tatra Trucks. Tradiční automobilka vykázala provozní zisk EBITDA ve výši 509 milionů korun při obratu více než pět a půl miliardy korun. Navzdory pandemii dosáhla Tatra Trucks nejlepšího hospodářského výsledku za poslední tři roky.

KLM posiluje flotilu: první Embraer 195-E2 vyrazí v pondělí do Varšavy

KLM posiluje flotilu: první Embraer 195-E2  vyrazí v pondělí do Varšavy Premium

27.2. – Na amsterdamské letiště Schiphol dorazil z Brazílie první Embraer 195-E2. Nový typ letadla je tišší a hospodárnější než jeho předchůdce Embraer 190. Model 195-E2 používá na let o 9 % méně paliva, jedná se tak o 31% pokles CO2 v přepočtu na cestujícího ve srovnání s E-190. Nový typ letadla je také o 63 % tišší než model Embraer 190. Obnova flotily tvoří důležitou součást přístupu společnosti KLM k udržitelnějšímu provozu. Sedm nových letadel Embraer 195-E2 se letos připojí k flotile KLM Cityhopper. Společnost KLM objednala celkem 25 kusů. Nová generace proudových letadel by se měla objevit koncem března také na lince Praha – Amsterdam.

Značka Peugeot má od 25. února nové logo

27.2. – Dne 25. února 2021 odhalila značka Peugeot své nové logo: znak s impozantní lví hlavou. Od roku 1850 měl Peugeot postupně deset log, na nichž se vždy objevoval lev. Nyní vznikla ve studiu Peugeot Design Lab jedenáctá verze, která podle zástupců značky představuje výraznější styl, kvalitu a eleganci.

Krize na železnici omezila provoz, dopravcům dál rostou ztráty

27.2. – Obří pokles počtu cestujících a stamilionové až miliardové výpadky příjmů způsobil železniční dopravě rok koronavirové krize. Dopravci se s problémy potýkají dodnes, ve vlacích nyní jezdí okolo 30 procent původního stavu cestujících. Situaci navíc nyní může ještě ztížit připravovaný zákaz přejezdů mezi okresy. Vyplývá to z komentářů dopravců. Krize po celý rok také kvůli nízké poptávce omezila část provozu.

​Jihočeský kraj zaplatí za 10 let za linkové autobusy 7,5 miliardy korun

26.2. – Linkové autobusy v Jihočeském kraji budou od roku 2022 po dobu deseti let obsluhovat tři společnosti. Jihočeský kraj jim za to dohromady zaplatí 7,5 miliardy Kč. Jednou z podmínek je, že linkové spoje na jihu Čech ročně najezdí téměř 21 milionů kilometrů. V tiskové zprávě to uvedl Radek Šíma z odboru kanceláře jihočeského hejtmana.

​Angela Merkelová podle Andreje Babiše slíbila, že testy pro řidiče kamionů nebudou

26.2. – Německá kancléřka Angela Merkelová podle premiéra Andreje Babiše na včerejším jednání lídrů EU přislíbila, že Německo už nebude požadovat od řidičů kamionů na hranicích testy na koronavirus. Datum podle něj nesdělila. Andrej Babiš to řekl po včerejším mimořádném jednání vlády. O příslibu Merkelové informovaly s odvoláním na diplomatický zdroj Hospodářské noviny.

​Lhůta pro žádosti o vracení DPH v Británii se kvůli brexitu zkrátila do konce března

​Lhůta pro žádosti o vracení DPH v Británii se kvůli brexitu zkrátila do konce března Premium

26.2. – S lednovým završením brexitu se zkrátila lhůta pro žádosti o vrácení DPH zaplaceného loni v Británii. Nyní mají firmy čas jen do března, upozornila poradenská společnost BDO. Prokazování osvobození od DPH se ale naopak usnadní. Severní Irsko začalo pro obchodování v EU používat daňové identifikační číslo s předponou „XI“.

​Kontroly na dálnicích tento týden odhalily 1200 aut bez známky

26.2. – Policisté a celníci tento týden při kontrolní akci na dálnicích zastavili zhruba 1200 motoristů, kteří neměli zaplacenou novou elektronickou dálniční známku. Policisté takových řidičů odhalili téměř 600 a podobný počet zaznamenali celníci. Řekl to Michal Hodboď z ředitelství služby dopravní policie.

spinner