Krize způsobuje dopravcům obří ztráty, poptávka je na desetině

3.4 – Koronavirová krize, kvůli které se snížily přepravy cestujících až na desetinu jejich původního počtu, způsobuje dopravcům v Česku obří ztráty v tržbách. Například České dráhy odhadují ekonomické dopady krize v řádech miliard korun, stamilionové škody očekávají i další dopravci. Propouštění však podle firem nehrozí. Kvůli ztrátám někteří dopravci zřejmě zváží i omezení investic do nových vlaků.

Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

3.4 – Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak výrobu přizpůsobit problémům, s nimiž se kvůli šíření koronaviru potýká letecká doprava i dodavatelské řetězce po celém světě. Agentuře Reuters to řekly tři informované zdroje. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do poloviny dubna.

Servisní síť Daimler Trucks & Buses je stále v provozu

3.4. – Divize nákladních automobilů Mercedes-Benz, FUSO a Daimler Buses dělá vše, co je v jejích silách, aby v současné situaci nadále zásobovala své zákazníky náhradními díly a zajišťovala potřebný servis a údržbu. „Kolegové v našich servisních společnostech významně přispívají k zajištění toho, aby naše společnost dokázala co nejlépe zvládnout současný stav nouze, a proto těmto každodenním hrdinům děkujeme ze srdce,“ řekl Martin Daum, generální ředitel společnosti Daimler Truck AG.

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 procent flotily a snižují mzdy

3.4. – Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 procent své flotily. Společnost proto jedná se zaměstnanci o zkrácení platů, velké propouštění však nechystá. Provoz společnosti se nyní omezil pouze na lety za účelem přepravy zdravotnického materiálu a repatriaci Čechů ze zahraničí. Další tyto spoje poletí o víkendu. Uvedla to dnes mluvčí skupiny Vladimíra Dufková. Provoz omezily téměř všechny světové aerolinky, některé i propouštějí.

​Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

3.4. – Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard EUR. Vláda by v rámci této pomoci mohla v podniku získat podíl. Agentuře Reuters to včera řekly zdroje obeznámené se situací.

​Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

3.4. – Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Řekl to generální advokát Soudního dvora Evropské unie Campos Sánchez-Bordona. Jestliže se s tímto postojem ztotožní i vrcholný orgán unijní justice, Volkswagenu hrozí záplava žalob od unijních spotřebitelů. Německý koncern na žádost agentury Reuters o komentář zatím nereagoval.

​Obchvat Českých Budějovic bude zprovozněn až v roce 2023

3.4. – Obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, zprovozní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2023. Původní plán byl léto 2022. Příčinou jsou problémy s materiály u přeložek sítí i hydrogeologické podmínky. Kvůli dopadům koronaviru chybí na úseku Hodějovice – Třebonín, který staví hlavně slovenská firma Doprastav, kolem 40 pracovníků. ŘSD požádalo ministerstvo dopravy, aby silničářům povolilo výjimku, díky níž by zahraniční dělníci mohli přijet do ČR, aniž by museli do karantény. Uvedl to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

​České dráhy uvedly do provozu první ze dvou lokomotiv Taurus

2.4. – České dráhy uvedly do provozu první ze dvou moderních elektrických lokomotiv řady 1216 – Taurus. Poprvé vyjela s vlakem EC Porta Moravica na trati mezi Bohumínem na Karvinsku a Břeclaví. Po obnovení mezistátní dopravy budou obě lokomotivy jezdit se spoji z Bohumína až do Vídně. Uvedla to mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

British Airways chtějí pro část zaměstnanců nucené volno, Boeing prý hodlá propouštět

2.4. – Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 procent zaměstnanců. O práci by ale žádný z nich přijít neměl. Část mzdy jim bude kompenzovat stát. S odkazem na své zdroje o tom dnes informoval server BBC. Americký výrobce letadel Boeing pak jedná s částí zaměstnanců o jejich odchodu, uvedla s odvoláním na obeznámený zdroj agentura Reuters. Pandemie nemoci způsobené koronavirem kvůli omezením cestování zcela paralyzovala leteckou dopravu.

​Metrostav postavil klíčový most na novém úseku D6 u Řevničova

2.4. – Sdružení pod vedením stavební společnosti Metrostav vstupuje do závěrečné etapy výstavby obchvatu kolem Řevničova, který tvoří jeden z nových úseků dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Navzdory pandemii koronaviru a dodatečně zjištěnému nestabilnímu podloží v dotčené lokalitě stavba míří do své finální fáze. Projekt významně zrychlila rekordně rychlá výstavba klíčového mostu, který překonává rokli Krušovického potoka právě v sesuvném území.

​Krajský úřad zamítl žádost ŘSD o vyvlastnění pozemků u Tábora kvůli D3

2.4. – Krajský úřad Jihočeského kraje zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Informaci České televize dnes potvrdili zástupci ŘSD i jeden z majitelů pozemků. ŘSD se proti rozhodnutí odvolá.

spinner