Michal ​Štěpán končí v ČD, vedení by mělo být kompletní v březnu

21.2. – Představenstvo Českých drah bude ode dneška opět nekompletní. Ve funkci včera skončil dosavadní náměstek pro obchod Michal Štěpán, jemuž vypršel pětiletý mandát. Štěpán se rozhodl ve vedení firmy již dále nepokračovat. Za obchod bude nově zodpovídat člen představenstva Radek Dvořák, který bude mít dočasně na starost také ekonomiku. Nového člena představenstva vybere dozorčí rada nejspíše v březnu.

​Tuzemský FlixBus včera rozšířil svá spojení z Česka na Slovensko

21.2. – Tuzemská pobočka společnosti FlixBus zahájila spolupráci se slovenským autobusovým dopravcem Turancar. Dopravce včera začal nabízet 40 nových mezinárodních spojů týdně, zejména z Prahy na Slovensko. FlixBus o tom včera informoval v tiskové zprávě.

​Letiště Praha zrekonstruuje pojezdové dráhy za 209 milionů Kč

21.2. – Letiště Praha zrekonstruuje vozovky pojezdových drah B1 a B2 u Terminálu 1 a předělá na nich i naváděcí prvky pro pojezd letadel. Modernizaci provede za téměř 209 milionů Kč stavební společnost Eurovia CS. Včera to sdělil mluvčí letiště Roman Pacvoň. Dopady na provoz budou podle něj minimální.

​Lidovci chtějí poslat do dopravního fondu půlku daně z olejů

21.2. – Rychlejší modernizaci a opravy silnic by podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky mohlo zajistit posílení Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) vyšším podílem daně z minerálních olejů. KDU-ČSL proto navrhne, aby do fondu plynula polovina hrubého výnosu daně, což by v porovnání s letošním výhledem znamenalo 36 miliard Kč navíc. Marian Jurečka to včera řekl novinářům.

​Vodní stavby přejdou z ministerstva dopravy na zemědělství

21.2. – Stavby na vodních cestách převezme od ministerstva dopravy ministerstvo zemědělství. Ve včerejším vydání to píše deník Mladá fronta Dnes (MfD). O stavby se budou místo Ředitelství vodních cest (ŘVC) starat správy jednotlivých povodí řek. Povodí se už nyní starají třeba o plavební komory. ŘVC ale ještě podle mluvčího ředitelství Jana Bukovského dokončí rozestavěné projekty. Po převodu výstavby na povodí bude ŘVC dohlížet na projekty vzniklé v povodích, zavádět IT systémy v říční plavbě nebo spravovat české přístavy v Hamburku.

​Kraj asi v pondělí vypíše tendr na leteckou linku Brno-Mnichov

21.2. – Rada Jihomoravského kraje asi na pondělním jednání vypíše nové výběrové řízení na provozovatele letecké linky z Brna do Mnichova. V tiskové zprávě to uvedl hejtman Bohumil Šimek. Rada zároveň projedná ukončení smlouvy s firmou BMI regional, která linku zabezpečovala. Firma zkrachovala a s okamžitou platností zrušila všechny lety. Kraj dal loni na linku 22 milionů Kč, podle Bohumila Šimka bude po firmě požadovat zpět maximálně dva miliony Kč. Přesnou částku ukáže ale až vyúčtování. Udělá si ho také Brno, které linku podpořilo miliony Kč. Dalo je ale už v minulosti, loni nepřispělo nic a pro letošek mělo vyčleněno 22 milionů Kč.

​Do zákona by se mohl vrátit poplatek za kontrolní vážení vozidla

20.2. – Provozovatelé vozidel by mohli v budoucnu opět platit šestitisícový poplatek za kontrolní převažování automobilů na silnicích, pokud se zjistí, že jejich vozidlo bylo přetížené. Ve Sněmovně to navrhla poslankyně a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová v pozměňovacím návrhu k poslanecké novele, která mění pravidla likvidace autovraků. Hlavně krajům to má pomoci kompenzovat náklady. Sdružení dopravců ČESMAD Bohemia její návrh odmítá. Poukazuje například na to, že by šlo o dva tresty za jeden přestupek.

​Polsko zahájilo stavbu kanálu, jímž se lodi vyhnou Rusku

20.2. – Polsko včera oficiálně začalo stavět vodní kanál, který propojí Baltské moře s Viselským zálivem. Po jeho dokončení již polské lodě nebudou muset proplouvat přes ruské vody. Proti projektu vystupuje Moskva i ekologové.

​Výbor EP bude hlasovat o systému přizpůsobení rychlosti v autech

19.2. – Do Evropského parlamentu míří návrh, který by od výrobců aut požadoval jako povinnou součást výbavy inteligentní asistenční systém přizpůsobení rychlosti, a to od roku 2022. Odborníci i politici si od něj slibují výrazné snížení nehodovosti a také zmírnění důsledků nehod. Výbor pro vnitřní trh Evropského parlamentu bude o návrhu hlasovat ve čtvrtek, uvedlo včera v tiskové zprávě Centrum dopravního výzkumu, které zároveň citovalo zprávu Evropské rady bezpečnosti dopravy (ERBD).

​Nové zabezpečení přejezdu se ve Studénce objeví v červenci

19.2. – Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se u nebezpečného železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku objeví v červenci. Nainstaluje ho na své náklady pražská společnost Future Product Design (FPD), která zařízení na místě tragické srážky vlaku a nákladního auta, při níž v roce 2015 zemřeli tři cestující, testovala. Řekl to ředitel firmy Vladimír Kranz. Systém tam zůstane, než vznikne mimoúrovňové křížení silnice a železnice. V roce 2020 jej má začít za 700 milionů Kč budovat Správa železniční dopravní cesty.

​Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší Premium

​Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší

18.2. – Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného po Evropě. Firmy se navíc nebudou muset registrovat do různých národních systémů, což zefektivní výběr silničních poplatků. Novinku pocítí i sami řidiči autobusů a kamionů, kterým zmizí z čelního skla velké množství nechvalně známých „krabiček“, které jim mnohdy komplikují výhled.

spinner