​Do Chorvatska v létě s RegioJetem jelo vlakem víc než 60 000 lidí

22.9. – Více než 60 000 cestujících z České a Slovenské republiky využilo v létě pro dopravu do Chorvatska a zpět vlaky společnosti Re­gioJet. V čer­venci a srpnu jezdily vlaky denně v každém směru, v září třikrát týdně. Průměrná obsazenost byla více než 90 procent při kapacitě 500 až 560 cestujících na spoj. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

​V ČR budou první tři stojany s vodíkem, Benzině je postaví Bonett

22.9. – V Česku vzniknou první tři veřejné plnící stojany s vodíkem pro dopravu. Na stávajících čerpacích stanicích značky Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol je v Praze na Barrandově, v Litvínově a v Brně postaví společnost Bo­nett. V Praze a Litvínově začne stavba letos, hotovo má být příští rok. Následovat bude instalace na čerpací stanici v Kaštanové ulici v Brně. ČTK to oznámil mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Smlouvu o výstavbě podepsali šéf Unipetrolu Tomasz Wiatrak a člen představenstva Bo­nettu Václav Holovčák.

Ukrajinské aerolinky v říjnu obnoví lety z Prahy do Kyjeva

22.9. – Letecká společnost Ukraine International Airlines (UIA) (UIA) obnoví od 2. října lety z Prahy do Kyjeva. Do ukrajinského hlavního města chce dopravce létat třikrát týdně. Informovalo o tom Letiště Praha. Na Ukrajinu v současnosti létají z Česka také České aerolinie.

Jihlava chce vysokorychlostní trať s terminálem u města

22.9. – Jihlavští zastupitelé jednomyslně podpořili variantu vedení chystané vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Brnem (VRT) s terminálem u Jihlavy. Stejné vedení trati přes území Vysočiny prosazuje také krajská samospráva. Podle informací Správy železnic rozhodnutí o přesné podobě VRT padne na ministerstvu dopravy. Začátek realizace úseku přes Vysočinu se předpokládá v roce 2029, sdělila ČTK mluvčí správy Nela Friebová.

​Dopravci zatím spoje do Německa neomezí, počkají na vývoj zájmu

22.9. – Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj poptávky, podle ní následně v příštích dnech rozhodnou o případném snížení kapacit nebo počtu spojů. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Německo zřejmě ve středu zařadí celé Česko mezi rizikové oblasti, a bude tak po cestující z ČR požadovat negativní test na koronavirus nebo nástup do karantény. Opatření se nemají týkat pendlerů, profesionálních řidičů a lidí, kteří pouze projíždějí.

​JCDecaux zahájila s ČR arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch

22.9. – Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila s Českou republikou arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu reklamních ploch ze strany pražského dopravního podniku. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu arbitrážních sporů, který zveřejnilo mi­nisterstvo financí. Konkrétní výše požadované škody v žalobě není podle mluvčího MF Michala Žurovce uvedená.

LOG IN 2020: Ocenění za nejlepší inovaci získal Gebrüder Weiss

22.9. – Systém ETA (Estimated Time of Arrival) společnosti Ge­brüder Weiss získal první místo v oborové soutěži LOG IN 2020. „Z první příčky v kategorii Technická a technologická inovace roku 2020 máme pochopitelně radost. Systém, který umožňuje v reálném čase poskytnout informace o předpokládaném čase doručení zásilky přináší nové výhody především našim zákazníkům,“ uvedl Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR.

Provoz vlaků na slovenské trati zajistí po RegioJetu dva dopravci

21.9. – Přepravu cestujících na vytížené regionální železniční trati na Slovensku, kde osobní vlaky v rámci závazku veřejné služby nyní provozuje dopravce RegioJet, příští dva roky zajistí rakouský národní dopravce ÖBB a slovenský státem ovládaný dopravce ZSSK. ČTK o tom informovalo slovenské ministerstvo dopravy. RegioJet z české skupiny Student Agency, který na zmíněné trati z Bratislavy do Komárna jezdí od roku 2012, už začal s přípravami na hromadné propouštění, protože dosud nebyl znám způsob dalšího zajištění přepravy cestujících na trase po skončení jeho smlouvy se státem letos v prosinci.

​Německo chce obnovit transevropské železniční spoje

22.9. – Evropu je i v rámci ochrany klimatu nutné propojit pomocí vysokorychlostních vlaků a nočních železničních spojů. V Berlíně to u příležitosti železničního summitu unijních ministrů dopravy, zástupců Evropské komise (EK) a představitelů železničních společností prohlásil německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Náměstek českého ministra dopravy Jan Sechter, který Česko na virtuální konferenci zastupoval, k tomu ČTK řekl, že Česká republika se na rozvoji transevropských spojení chce podílet a chce se stát křižovatkou železničních cest.

Obchvat Slaného byl uveden do provozu o dva měsíce dříve

22.9. – V úterý začala fungovat část obchvatu Slaného a tím i celý obchvat v délce 12,85 km. Je to o 2 měsíce dříve proti původnímu plánu. Pouze v místě napojení obchvatu na stávající silnici I/16 u Velvar se jezdít v úseku cca 80 metrů 2 provizorními jízdními pruhy. Kompletní napojení v celé šířce vozovky není možné realizovat bez svedení dopravy z vybudované provizorní komunikace právě novou část obchvatu. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​HoppyGo: České firmy si oblíbily další model půjčování aut, zájem o P2P carsharing vzrostl o 116 %

21.9. – P2P carsharing se stává velmi atraktivní pro firmy, podle údajů HoppyGo meziročně vzrostl počet registrovaných firemních vozidel o 116 %. Zvyšuje se přitom jak podíl společností profitujících z nevyužité firemní flotily, tak těch, které využívají sdílených vozů pro účely svého podnikání. P2P carsharing nabízí krátkodobé i dlouhodobé zápůjčky v průměru o 40 % levněji než zavedené autopůjčovny a navíc se uživatelé nemusí k ničemu vázat, jako je tomu u operativních leasingů.

spinner