​Radek Špicar zvolen do vedení největšího zaměstnavatelského svazu BusinessEurope

30.11. – Česká republika bude mít zástupce ve vedení evropské podnikatelské konfederace BusinessEurope. Jedním z viceprezidentů největšího evropského zaměstnavatelského svazu bude od ledna 2022 Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Do funkce ho schválila Rada prezidentů (COPRES), nejvyšší orgán BusinessEurope.

​Společnost VCHD Cargo sází na výměnné nástavby

30.11. Společnost VCHD Cargo rozšířila svůj vozový park o výměnné nástavby. Pořízením těchto speciálních přípojných kontejnerů pro pozemní přepravy umožňuje svým zákazníkům větší flexibilitu při plánování přeprav a vyšší využití ložné plochy. Tandemová jízdní souprava s výměnnými nástavbami totiž disponuje až o 13 procent vyšší kapacitou ložné plochy než běžný návěs. Výměnné nástavby bude společnost využívat především pro realizace přeprav pro zákazníky z oblasti balíkových zásilek.

​Přijíždí modernizovaný model Škoda Karoq

30.11. – Čtyři roky po uvedení na trh prochází SUV Škoda Karoq modernizací. Modernizovaná verze modelu KAROQ přináší vylepšený designový jazyk, trvale udržitelné materiály, nové technologie a úspornější motory nové generace Evo. V roce 2020 a v prvních šesti měsících roku 2021 byl Kroq po modelu Octavia celosvětově druhým nejdodávanějším vozem české automobilky.

​EasyJet snížil roční ztrátu, dopady varianty omikron zatím nechce odhadovat

30.11. – Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet snížila čistou ztrátu za finanční rok 2021 na 858 milionů liber (25,9 miliardy Kč) ze zhruba 1,1 miliardy liber v předchozím finančním roce. Dopady na hospodaření měla zejména protiepidemická omezení mezinárodních letů. Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě a dodala, že je zatím příliš brzy na to, aby mohla posoudit dopad koronavirové varianty omikron na leteckou dopravu.

Každá osmá firma v ČR postavila ve svých prostorech dobíječky pro elektroauta

30.11. – Tuzemské firmy stále častěji staví ve svých prostorech dobíjecí místa pro elektromobily. Dosud tak učinila každá osmá společnost, dalších 30 procent firem je plánuje postavit do jednoho roku. Vyplývá to z průzkumu společnosti Arval. Podle ní je právě stále nízká hustota dobíjecích stanic v Česku pro firmy brzdou pro větší využívání elektromobilů. Vybudování vlastní dobíjecí stanice přitom trvá kvůli legislativním průtahům i přes dva roky.

ČSAD Slaný zahájí v prosinci provoz linkové autobusové dopravy v Teplicích

30.11. – Prvního prosince zahájí ČSAD Slaný provoz příměstské a meziměstské autobusové dopravy v Teplicích. V soutěži o provozovatele autobusové dopravy na Teplicku, která se konala v prosinci minulého roku, porazila ČSAD Slaný konkurenční Arrivu. Zakázku od Ústeckého kraje podepsala na deset let.

Koronavirus komplikuje regionální dopravu v Libereckém kraji, chybí řidiči

30.11. – Koronavirus komplikuje regionální dopravu v Libereckém kraji, dopravcům chybí řidiči. Zatím nebylo nutné omezovat rozsah dopravy v kraji, nicméně informace od dopravců jsou takové, že stále větší počet řidičů především v příměstské autobusové dopravě je v karanténě nebo izolaci a může se stát, že bude docházet k omezování některých spojů. Po včerejším jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl hejtman Martin Půta.

Dvě vlakové linky v Praze zajistí za 162,3 mil. Kč ročně RegioJet

29.11. - Společnost RegioJet zajistí pro hlavní město provoz vlakové linky S49 z Roztok do Hostivaře a linky S61, která by by za tři roky měla propojit Hostivař a Běchovice. Město za obě linky zaplatí dohromady zhruba 162,3 milionu korun ročně, provoz již fungující linky S49 na příští rok vyjde na 91,4 milionu. Přidělení zakázky dnes schválili městští radní. Podle primátorova náměstka Adama Scheinherra je cena dosažená v soutěži o zhruba 90 milionů korun ročně nižší, než město předpokládalo.

Správa železnic vyhlásila soutěž na projektanta vysokorychlostní trati Podřipsko

29.11. - Správa železnic vyhlásila další veřejnou zakázku na dodavatele DÚR pro novou síť vysokorychlostních tratí (VRT). Úsek VRT Podřipsko je součástí trati Praha – Ústí nad Labem – Drážďany, která zajistí napojení českých železnic na evropskou vysokorychlostní infrastrukturu. Projektanti připraví detailní technická řešení trati nebo opatření na ochranu obyvatel a životního prostředí. Součástí dokumentace bude také organizace výstavby tohoto bezmála 60kilometrového úseku. Veřejná zakázka rovněž počítá s přípravou podkladů pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA) a také se zpracováním digitálního modelu ve standardu BIM.

Ruský Aeroflot poprvé od roku 2019 vykázal čtvrtletní čistý zisk

29.11. - Ruská vlajková letecká společnost Aeroflot ve třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 11,6 miliardy rublů (3,5 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 21,1 miliardy rublů před rokem. Firma dnes uvedla, že těží z toho, jak se letecká doprava zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Čtvrtletní čistý zisk vykázal Aeroflot poprvé do roku 2019.

Nová tramvaj od Škody Transportation už jezdí v Ostravě s cestujícími

29.11. - Nová tramvaj od skupiny Škody Transportation určená pro Dopravní podnik Ostrava (DPO) již slouží obyvatelům a návštěvníkům moravskoslezské metropole. První z 35 kusů nových tramvají Škoda ForCity Smart Ostrava dnes zahájila zkušební jízdy s cestujícími. Moderní, bezpečné a komfortní vozidlo má za sebou úspěšné absolvování první etapy zkoušek v městském provozu, když najelo potřebných 20 000 kilometrů v režimu zkušebních jízd bez cestujících.

spinner