​Stavebnictví se zpočátku roku dařilo, kvůli koronaviru však dojde k poklesu

5.4. – Stavební výroba v prvních měsících letošního roku vykázala velmi dobré výsledky, meziročně si polepšila o 6.0 procent. Nabídek práce v tomto oboru přibývá, nejvíce jich je pro řemeslníky a projektanty. I na tento obor ale dopadnou koronavirová opatření.

Přerušení výroby vozů Ford v Evropě zůstane v platnosti nejméně do 4. května

4.4. – Ford včera oznámil, že dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině jeho evropských výrobních závodů potrvá podle aktuálních předpokladů nejméně do 4. května. Oznámení následuje po dřívějším potvrzení, že výroba v hlavních evropských závodech Fordu v kontinentální Evropě (Saarlouis a Kolín nad Rýnem v Německu, Valencie ve Španělsku a Craiova v Rumunsku) bude od 19. března dočasně přerušena na několik týdnů.

Servisní síť Daimler Trucks & Buses je stále v provozu

3.4. – Divize nákladních automobilů Mercedes-Benz, FUSO a Daimler Buses dělá vše, co je v jejích silách, aby v současné situaci nadále zásobovala své zákazníky náhradními díly a zajišťovala potřebný servis a údržbu. „Kolegové v našich servisních společnostech významně přispívají k zajištění toho, aby naše společnost dokázala co nejlépe zvládnout současný stav nouze, a proto těmto každodenním hrdinům děkujeme ze srdce,“ řekl Martin Daum, generální ředitel společnosti Daimler Truck AG.

​Colliers International: Zázračný lék na krizi neexistuje

5.4. – Společnost zabývající se realitním trhem Colliers International provedla analýzu trhu pro střední a východní Evropu poté, co naplno propukla krize kolem koronaviru. Z ní mimo jiné vyplynulo, že trzích s kancelářskými nemovitostmi končí období silného růstu.

​ESA logistika pomáhá v boji proti koronaviru

4.4. – Společnost ESA logistika nabídla zdarma své dopravní a skladovací služby v Čechách, Polsku a na Slovensku nekomerčním projektům pomáhajícím v boji proti onemocnění COVID-19.

​Na opravované D1 bude od pondělí v provozu opět úsekové měření rychlosti

4.4. – Na modernizované dálnici D1 bude od pondělí v provozu opět úsekové měření rychlosti. První sada detekčních kamer na šestikilometrovém úseku u Velkého Meziříčí bude sbírat data pro policii, která následně informace o spáchaných přestupcích pošle k vyřešení na příslušnou obec s rozšířenou působností. Podle ministerstva dopravy má měření rychlosti v zúžených úsecích zklidnit dopravu a chránit dělníky na stavbě.

Krize způsobuje dopravcům obří ztráty, poptávka je na desetině

3.4 – Koronavirová krize, kvůli které se snížily přepravy cestujících až na desetinu jejich původního počtu, způsobuje dopravcům v Česku obří ztráty v tržbách. Například České dráhy odhadují ekonomické dopady krize v řádech miliard korun, stamilionové škody očekávají i další dopravci. Propouštění však podle firem nehrozí. Kvůli ztrátám někteří dopravci zřejmě zváží i omezení investic do nových vlaků.

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 procent flotily a snižují mzdy

3.4. – Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 procent své flotily. Společnost proto jedná se zaměstnanci o zkrácení platů, velké propouštění však nechystá. Provoz společnosti se nyní omezil pouze na lety za účelem přepravy zdravotnického materiálu a repatriaci Čechů ze zahraničí. Další tyto spoje poletí o víkendu. Uvedla to dnes mluvčí skupiny Vladimíra Dufková. Provoz omezily téměř všechny světové aerolinky, některé i propouštějí.

​Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

3.4. – Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard EUR. Vláda by v rámci této pomoci mohla v podniku získat podíl. Agentuře Reuters to včera řekly zdroje obeznámené se situací.

​Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

3.4. – Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Řekl to generální advokát Soudního dvora Evropské unie Campos Sánchez-Bordona. Jestliže se s tímto postojem ztotožní i vrcholný orgán unijní justice, Volkswagenu hrozí záplava žalob od unijních spotřebitelů. Německý koncern na žádost agentury Reuters o komentář zatím nereagoval.

​Obchvat Českých Budějovic bude zprovozněn až v roce 2023

3.4. – Obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, zprovozní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2023. Původní plán byl léto 2022. Příčinou jsou problémy s materiály u přeložek sítí i hydrogeologické podmínky. Kvůli dopadům koronaviru chybí na úseku Hodějovice – Třebonín, který staví hlavně slovenská firma Doprastav, kolem 40 pracovníků. ŘSD požádalo ministerstvo dopravy, aby silničářům povolilo výjimku, díky níž by zahraniční dělníci mohli přijet do ČR, aniž by museli do karantény. Uvedl to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

spinner