Třetina dlouhých RegioPanterů je již v provozu

Třetina dlouhých RegioPanterů je již v provozu

7.4. - České dráhy převzaly v těchto dnech od společnosti Škoda Group už dvacátou třívozovou jednotku RegioPanter řady 640.2. Podobně jako většina dosud dodaných vlaků zamířila do Olomouckého kraje, kde bude obsluhovat linky Šumperk - Uničov - Olomouc - Přerov - Vyškov na Moravě, Kouty nad Desnou - Zábřeh na Moravě - Olomouc - Prostějov - Nezamyslice a Olomouc - Přerov - Hranice na Moravě - Vsetín.

„Dvacátá jednotka představuje dokončení první třetiny naší objednávky na 60 moderních bezbariérových třívozových vlaků RegioPanter řady 640.2. První dvě jednotky jsme uvedli do provozu loni v létě v Moravskoslezském kraji a další již směřovaly do Olomouckého kraje,“ řekl Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu, a připomíná, jaké výhody nové vlaky pro cestující v Olomouckém kraji přinášejí: „RegioPantery druhé generace nahradily starší soupravy sestavené z lokomotiv a klasických vozů a během několika týdnů odsunou na vedlejší kolej také starší pantografy řady 460. Kvalita cestování tak skočila doslova o generace dopředu. Současné vlaky jsou klimatizované, bezbariérové, mají Wi-Fi, elektrické zásuvky a USB pro dobíjení mobilů a notebooků a množství dalších předností.“

„Po uvedení nových Panterů do provozu budou v Olomouckém kraji jezdit v regionální dopravě téměř výhradně jen moderní vozidla, což představuje dobrou pozitivní zprávu pro všechny cestující a ukázku toho, že česká železnice může nabídnout dopravu hodnou 21. století. Pokud chceme více cestujících dostat do veřejné dopravy, nemůžeme jít jinou cestou, než je modernizace vozidlového parku dopravců,“ zdůraznil význam pořízení nových vozů do flotily národního dopravce ministr dopravy Martin Kupka.

V Olomouckém kraji bude jezdit celkem 27 nových Panterů a tři starší z předchozí dodávky moderních vlaků.

„Železniční doprava je pro Olomoucký kraj naprosto zásadní. Proto jsem velmi rád, že se daří zvyšovat komfort cestování po železnici, která je ekologickou alternativou k individuální automobilové dopravě. Hejtmanství prostřednictvím svého dopravního koordinátora dbá o to, aby na sebe jednotlivé prostředky veřejné dopravy navazovaly a lidé jimi mohli cestovat třeba i na jednu integrovanou jízdenku,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Po vyrobení všech RegioPanterů pro Olomoucký kraj budou pokračovat dodávky jednotek pro Královéhradecký, Středočeský a Zlínský kraj. První středočeská jednotka je již také vyrobena a prochází zkouškami a schvalováním, protože je v některých prvcích mírně odlišná od vlaků pro jiné regiony, nabízí např. více míst v 1. třídě.

„V letošním roce dokončíme obě zakázky na dodání celkem 110 nových RegioPanterů pro České dráhy. Na výrobě jednotek se podílejí hned čtyři naše české závody. V Ostravě probíhá svařování a lakování hliníkových konstrukcí, v plzeňských Doudlevcích výroba kompletní elektrické výzbroje. Finální montáž vozidel pak probíhá v Šumperku a Plzni, kde se také vlaky oživují a testují. Celkově letos v našich výrobních areálech vyrobíme pro národního dopravce 8 dvouvozových, 46 třívozových a 4 bateriové jednotky RegioPanter,“ doplnil Tomáš Ignačák, President Regionů CZ&SK a Central East a místopředseda představenstva Škoda Group.

České dráhy u společnosti Škoda Group objednaly 50 dvouvozových elektrických jednotek řady 650.2 a 60 třívozových jednotek řady 640.2 RegioPanter. Do provozu tak bude uvedeno celkem 280 vozidel, které nabídnou pohodlné sedačky skoro 21 tisícům cestujících. Výroba všech jednotek má být dokončena do konce roku.

Tornádům zbývají poslední týdny v provozu

Nové RegioPantery vytlačily z provozu klasické soupravy s lokomotivami a nyní už nahrazují také elektrické jednotky řady 460 přezdívané „Tornádo“. Posledních šest provozovaných jednotek postupně ukončí svůj plánovaný provoz přibližně do začátku května. První z nich budou odstaveny už okolo Velikonoc a v květnu už by měly všechny výkony obsluhovat jen nové jednotky RegioPanter. Poslední jednotky řady 460 pak zůstanou už jen jako záloha pro řešení mimořádných situací, např. v případě vyššího správkového stavu plánovaných vozidel.

V souvislosti s ukončením provozu řady 460 u Českých drah se připravuje oficiální ukončení provozu. To připadne na víkend 19. – 21. dubna 2024, kdy České dráhy plánují oficiální rozloučení s legendárními elektrickými jednotkami řady 460 a 560 v Olomouci. Fanoušci železnice se mohou těšit na jízdy i fototermíny různých typů „pantografů“. Podrobnosti k akci zveřejníme začátkem dubna.

Výhody elektrických jednotek RegioPanter

- moderní světlý a přehledný klimatizovaný interiér s ergonomicky řešenými čalouněnými sedačkami dle požadavku krajů ve 2. a případně také v 1. třídě;

- bezbariérový nástup s podlahou vozidla ve výši moderních nástupišť bez nutnosti překonávat schody, pro cestující na vozíku budou vybaveny plošinou pro překlenutí prostoru mezi nástupištěm a podlahou vozu, na zastávkách s nižšími nástupišti usnadní nástup dodatečný výsuvný schod;

- moderní bezpečné předsuvné dveře ovládané tlačítky, centrálně uzavírané a blokované již před rozjezdem vlaku, navíc pro nevidomé a slabozraké budou čelní dveře jednotky vybavené dálkovým ovládáním dveří obsluhované slepeckou vysílačkou a vybavené akustickým majáčkem, dveře jsou vybaveny varovnou audiovizuální signalizací před zavíráním a mají bezpečnostní prvky proti sevření osob;

- prostorné bezbariérové WC přístupné také osobám na vozíku s uzavřeným systémem a vybavené sklopným stolem pro přebalování kojenců;

- doplňkové služby jako jsou elektrické zásuvky pro napájení přenosné elektroniky, např. mobilní telefony, tablety atp. včetně USB portů, Wi-Fi, sklopné nebo rozkládací stolky podle rozmístění sedaček a zásuvky 230 V pro dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků, individuální čtecí lampičky jednotlivých míst;

- dostatečné velké prostory pro přepravu osob na invalidním vozíku, umístění kočárků, jízdních kol a dalších velkých zavazadel;

- moderní audiovizuální informační systém poskytující informace o jízdě vlaku a zastávkách všem cestujícím včetně nevidomých, slabozrakých nebo neslyšících osob, pro nevidomé a slabozraké budou uvnitř soupravy k dispozici také informační štítky v Braillově písmu.

Legendárná elektrická jednotka 460 „Tornádo“

Elektrické jednotky řady 460 byly určeny pro příměstskou dopravu ve velkých československých aglomeracích a v hustě osídlených oblastech. Jezdily např. v severních Čechách, na osobních vlacích zajížděly z Ústí nad Labem do Prahy nebo do Lysé nad Labem, v provozu byly na Olomoucku, Ostravsku nebo v okolí Košic. Během svého provozu zavítaly např. do Vsetína nebo do Žiliny.

Jednotky řady 460 vyráběla Vagónka ve Studénce, elektrickou výzbroj dodávala továrna MEZ Vsetín. Prototyp byl vyroben v roce 1971 a sériová výroba se uskutečnila v letech 1974 až 1978. Vyrobeno bylo 43 jednotek.

V provozu byly z počátku pětivozové vlaky se dvěma koncovými hnacími vozy a třemi vozy vloženými. Později se využívaly také čtyř- nebo třívozové jednotky. Pětivozová jednotka měla délku 122,5 metru a plně obsazená hmotnost 294 tun. Její kapacita byla 336 míst k sezení. Každý z motorových vozů měl hnané všechny čtyři nápravy a disponoval výkonem 1 000 kW. Jednotky bylo možné spojovat a ovládat ve vícečlenném řízení.

Jedna z legendárních jednotek řady 460 bude zařazena mezi muzejní vozidla a doplní zachované muzejní „pantografy“ řad 560 a 451, které ukončily svůj provoz už v uplynulých letech.

(pav)

Foto: České dráhy 

spinner