​České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

​České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

24.6. - České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl v telekomunikační firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

Dráhy dosud v ČD-Telematika vlastnily téměř 71 procent akcií, zbývajících 29 procent držela PPF od roku 2018. "ČD-Telematika je z pohledu Českých drah i státu strategickou společností," uvedla společnost k dnešnímu podpisu smlouvy o odkupu podílu od PPF. Akvizici už dříve schválilo představenstvo, dozorčí rada a řídící výbor Českých drah.

"Cena akcií byla ověřena dvěma nezávislými posudky," podotkly dráhy k ceně bez jejího upřesnění. Server Seznam Zprávy dříve uvedl, že odkup může stát 850 milionů korun. Podle serveru dostaly dráhy před zhruba sedmi lety nabídku na odkud stejného podílu přibližně za 198 milionů korun. Tehdy však dráhy akvizici nakonec odmítly.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

České dráhy se pro transakci rozhodly i přes současné ztráty z dopravy. Loni kvůli pandemii koronaviru hospodařily se ztrátou 4,1 miliardy Kč.

(čtk)

Foto: ČD-Telematika

spinner