Ministerstvo životního prostředí ukončilo hodnocení dopadu jezu u Děčína

Ministerstvo životního prostředí ukončilo hodnocení dopadu jezu u Děčína

30.12. - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ukončilo hodnocení vlivu plánovaného jezu na Labi u Děčína na životní prostředí. Důvodem je to, že Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) nedoplnilo včas požadované materiály. Celý proces může v budoucnu začít znovu. Informaci ekologické organizace Děti Země potvrdilo MŽP.

Proces posuzování vlivu plánované stavby na životní prostředí začal už v roce 2005. MŽP během této doby třikrát vrátilo dodané dokumenty s požadavkem na přepracování, naposledy v roce 2016. ŘVC však ve lhůtě, která vypršela letos v září, ministerstvu požadované materiály neposlalo. Ukončení hodnocení dopadu jezu na přírodu neznamená, že resort vydává nějaké konečné stanovisko. „Oznamovatel má právo požádat o nové zahájení procesu posuzování vlivů na životní prostředí,“ vysvětlil Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.

Rejdaři, kteří jez prosazují, tvrdí, že by významně zvýšil splavnost v úseku, který je po většinu roku pro lodě uzavřen. Stavbu prosazuje i Ministerstvo dopravy. Projekt však brzdí spory ohledně dopadu výstavby jezu. Podle zástupců ekologických organizací by jez poškodil přírodu, stavbu popisují jako neekologickou a neefektivní. Část území u Děčína je zahrnuto do soustavy Natura 2000, tedy souboru chráněných území Evropské unie.

Vláda se loni zavázala, že nepříznivé dopady stavby na krajinu by měly být nahrazeny kompenzačními ekologickými opatřeními. Podle studie Správy národního parku České Švýcarsko však nejsou taková opatření možná. ŘVC za přípravy projektu do letošního roku zaplatilo 625 milionů Kč.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner