​V autobusech MHD v Praze bude možné platit kartou, DPP vybere dodavatele

​V autobusech MHD v Praze bude možné platit kartou, DPP vybere dodavatele

11.12. - V autobusech pražské MHD bude možné v příštím roce bezkontaktně platit jízdné přímo ve vozech. Dopravní podnik (DPP) by měl do konce roku vybrat firmu, která terminály do autobusů dodá. Sdělil to vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík. V tramvajích už služba funguje a podnik ji na zavedl také v automatech v metru. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává asi 11 000 lidí.

"Do konce tohoto roku bychom měli znát vítěze, a pokud nebudou žádné námitky, budeme moct s ním následně uzavřít smlouvu. Dodavatel má pak 10 měsíců na to, aby bezkontaktní terminály dodal, nainstaloval je do všech autobusů DPP a zprovoznil. Předpokládáme tedy, že v průběhu čtvrtého kvartálu příštího roku budou všechny naše autobusy vybaveny bezkontaktními terminály na nákup jízdenek," uvedl Šabík.

Podle zadávací dokumentace zveřejněné na serveru Tendr aréna bude smlouva s dodavatelem uzavřena na šest let a dodá 1200 terminálů. Kromě dodávky a uvedení do provozu se bude vybraná firma zodpovědná za provozování a servis zařízení a poskytne servisní karty nebo čipy.

Od konce dubna 2019 fungují terminály v tramvajích. Strojky jsou u prostředních dveří vozů, výjimkou jsou tramvaje 14T. Přístroj funguje tak, že cestující nastoupí, navolí si jízdenku a přiloží k přístroji kartu. Z něj vyjede jízdenka, která obsahuje údaje o platnosti a dále se už neoznačuje. DPP podepsal čtyřletou smlouvu se společností Bankovní informační technologie, která přístroje do tramvají instalovala. Firmě patřící ČSOB zaplatí provizi 1,99 procenta z ceny jízdenky.

Kartou mohou v MHD zaplatit cestující například v Ostravě, stejně tak mohou lidé platit v Karlových Varech nebo Liberci a dalších městech.

(čtk)

Foto: LAN

spinner