​VUT láká na stánek nabitý technologickými novinkami

​VUT láká na stánek nabitý technologickými novinkami

Téměř dvě desítky exponátů vystaví Vysoké učení technické v Brně na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu. Škola tak představí nejnovější zařízení, která vznikla na školní půdě jak v rámci výzkumu, tak i studia.

Nejrozměrnějším exponátem bude minibagr na bateriový pohon, který vyniká nulovými exhalacemi motoru, bezhlučností a energetickou úsporností. Využití tak najde především v nemocnicích a chráněných prostorách a oblastech. Novinkou je také mobilní tester automobilových tlumičů TriTec2, jehož konstrukce spolu s jedinečným diagnostickým algoritmem zajišťuje přesnou a rychlou analýzu stavu tlumičů bez nutnosti jejich demontáže. Hlavní výhodou je, že testy lze provádět i mimo dílnu autoservisu, a navíc náklady na výrobu jsou nízké.

Výzkumné centrum CEITEC VUT

Stejně jako v předchozích letech ani letos nebude na veletrhu chybět výzkumné centrum CEITEC VUT, které se zde bude prezentovat prostřednictvím výzkumné skupiny Nano. Laboratoře patřící pod tuto skupinu poskytují moderní přístroje a expertní zázemí pro výzkum nanotechnologií a pokročilých materiálů. Tyto laboratoře v bezprašném prostředí s vysokou provozní čistotou nabízejí kompletní procesy pro přípravu a charakterizaci nanoobjektů, a to až do subnanometrové úrovně.

Ve spolupráci CEITEC VUT a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií bylo vyvinuto automatizované nanodepoziční pracoviště určené pro postprocesní modifikaci tenkovrstvých struktur, například elektrod na čipu nebo povrchy snímačů. Zařízení pracuje v automatickém režimu a je vhodné pro nasazení do kusové výroby mikrosoučástek a na vědeckých pracovištích, která vyžadují sériovou produkci vzorků opakujícím se postupem nebo s přesně danými parametrickými odchylkami.

Prezentovat se bude i pneumobil Javelin

VUT v Brně se mimo jiné také pochlubí studentskými projekty vzniklými na půdě Fakulty strojního inženýrství. Návštěvníci tak budou moci například obdivovat pneumobil Javelin. Cílem tohoto studentského projektu bylo navrhnout vozidlo s co největším výkonem a zároveň co nejefektivnějším využitím stlačeného vzduchu. Při konstrukci byly použity jak standardní prvky, tak i prvky vyrobené na míru. Studenti také představí model Fabrick II, což je bezpilotní prostředek, se kterým závodí na speciálních soutěžích Air Cargo Challenge a kromě konstrukční stránky mají na starost i tu marketingovou. 

(mna)

spinner