IAA 2010

Hannover se připravuje na veletrh užitkových vozidel IAA

Hannover se připravuje na veletrh užitkových vozidel IAA

Příští týden se v německém Hannoveru otevřou brány 63. ročníku mezinárodního veletrhu užitkových vozidel IAA. Pro návštěvníky budou od 23. do 30. září připraveny expozice více než 1700 vystavovatelů z více než čtyřiceti zemí.

Podle prezidenta pořádajícího Německého svazu automobilového průmyslu VDA Matthiase Wissmanna má výroba užitkových vozidel cestou na letošní veletrh v zádech vítr nové konjunktury (viz DN 32/10). „Veletrh se koná přesně v pravou chvíli. Ukáže, s jakým úspěchem vyjíždíme z krize,“ řekl v červenci ve Frankfurtu.

Zároveň však upozornil, že krize ještě není zažehnána a že bude ještě nějakou dobu trvat, než se odbyt výrobců nákladních vozidel dostane na úroveň před vypuknutím krize. Objem výroby v západní Evropě, Severní Americe a Japonsku bude podle něj letos stále ještě o 30 až 40 procent nižší než v roce 2008, ale přesto je zřejmé, že ozdravování trhů již začalo.

Důraz na potřeby zákazníků

Motto letošního veletrhu IAA – Nákladní vozidla: efektivní, flexibilní, s jistou budoucností – jasně naznačuje, že orientace na potřeby dopravců těžce postižených ekonomickou recesí je pro výrobce prvořadá. Nutnost snižovat náklady dopravních firem se odráží i v nabídce výrobců, kteří přicházejí s úspornými vozidly a řešeními, která umožňují dopravcům reagovat na různorodé potřeby zákazníků.

Opačný efekt by však mohla mít blížící se norma Euro 6 a další snižování emisí, které by podle předních výrobců již bylo kontraproduktivní. Náklady na nadcházející normu Euro 6 se podle nich budou pohybovat mezi šesti a osmi miliardami €. A přestože vozidla splňující přísnější normu již bude možné považovat za tzv. ekologicky čistá, přinesou dopravcům vyšší náklady za palivo. Podle expertů mohou mít nové motory až o osm procent vyšší spotřebu. Na místě je proto otázka, zda se místo dalšího snižování emisí spíše nesoustředit na konstrukční změny vozidel, například na větší uplatnění hybridních vozidel v rozvážkové dopravě.

Již tradičně se návštěvníci mohou těšit vedle řady světových, evropských a německých premiér na stáncích výrobců i na bohatý doprovodný program zahrnující na čtyřicet akcí. Jeho součástí budou i testovací jízdy užitkových vozidel.

(lan) www.iaa.de

spinner