Dopravci stále nevrátili až dvacet tisíc jednotek ze starého mýta

Dopravci stále nevrátili až dvacet tisíc jednotek ze starého mýta

4.11. - Dopravci stále ještě nevrátili až 20 000 palubních jednotek ze starého mikrovlnného mýtného systému. Termín pro jejich vrácení a tím získání zaplacené kauce za ně přitom mají už jen do konce listopadu. Uvedli to zástupci současného správce mýta společnosti CzechToll a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Starý mikrovlnný mýtný systém přestal fungovat po listopadu 2019.

Vracet se ještě stále mohou jednotky OBU premid, na kterých byla uskutečněna mýtná transakce pod branou během předchozích 12 měsíců. Fakticky tedy jednotka musela být v provozu ještě v listopadu 2019. Na konci listopadu jich bylo zhruba 41.000. Dopravci tak dosud vrátili lehce přes polovinu těchto jednotek.

Za vrácené jednotky, které ovšem nesmí být poškozené nebo expirované, mohou dopravci získat zpět nespotřebovaný kredit a kauci. Ta u starých jednotek činila 1550 Kč.

Roční expiraci ovšem nyní mají také palubní jednotky v novém mýtném systému. U nových jednotek je kauce 2468 Kč a může propadnout, pokud nezaznamená v posledních 12 měsících žádnou mýtnou transakci. "O blížící se expiraci palubní jednotky informujeme dopravce automaticky na kontaktní email tak, aby měl dostatek času nepoužívanou palubní jednotku vrátit," uvedl mluvčí CzechTollu Miroslav Beneš.

Nová satelitní mýtná technologie společnosti CzechToll začala fungovat vloni 1. prosince. Vystřídala tehdy mikrovlnný systém firmy Kapsch, která v Česku zajišťovala mýto od roku 2007.

(čtk)

Foto: LAN

spinner