​Continental a Google Cloud vybaví auta generativní umělou inteligencí

​Continental a Google Cloud vybaví auta generativní umělou inteligencí

14.9 – Společnost Continental na tiskové konferenci v rámci veletrhu IAA Mobility 2023 oznámila zahájení spolupráce s Google Cloud. Společně budou dodávat generativní umělou inteligenci (AI) do automobilů. Continental se tak stane jedním z prvních dodavatelů pro automotive, který začlení technologii Google Cloud přímo do počítače na palubě vozu. Řidič tak může komunikovat s vozem naprosto přirozeně. Ať už potřebuje zjistit optimální tlak v pneumatikách, nebo jaké zajímavosti se nacházejí po cestě na dovolenou či přímo na místě, kde ji bude trávit. Generativní AI nalezne ty správné informace a zodpoví i otázky. Každá ze společností do spolupráce přináší své znalosti a zkušenosti z oblasti automotive, softwaru, umělé inteligence a cloud computingu.

„Ve spolupráci se společností Google zavádíme umělou inteligenci do kabiny vozu a nabídneme řidičům intuitivní ovládání. Využijeme k tomu náš vysoce výkonný chytrý počítač a předpokládáme, že naše řešení bude připraveno do výroby za pouhých 18 měsíců, které věnujeme jeho vývoji. Naše vize auta založeného na softwaru se tak stává realitou,“ řekl Philipp von Hirschheydt, člen výkonné rady společnosti Continental a ředitel divize Automotive, na tiskové konferenci v rámci veletrhu IAA Mobility.

Na letošním veletrhu IAA MOBILITY představila společnost Continental na předváděcím voze vizi integrace generativní AI a svého vysoce výkonného chytrého počítače, tzv. HPC (hala B2 / stánek A12). Toto řešení je určeno širokému okruhu zákazníků – průzkumy trhu naznačují, že v příštích 10 letech dosáhnou prodeje vysoce výkonných počítačů do aut objemu desítek miliard eur.

Auta budou stále chytřejší

Řidiči budou moci díky systému Google Cloud na bázi umělé inteligence se svým vozem mluvit. Mohou se zeptat například na hotely nebo turistické atrakce, které se nacházejí po cestě, a na řadu dalších informací, jako jsou třeba zajímavosti o historických budovách, okolo kterých projíždějí. Systém pak dohledá detailní údaje v reálném čase a řidiči je přehraje podobně jako audioprůvodce v muzeu. Uživatel může také pokládat doplňující dotazy, aniž by bylo nutné znovu uvádět celý kontext – generativní AI si umí souvislosti správně interpretovat. Continental zaručí, že systém má přístup ke konkrétním informacím o vozidle, jako je například návod k obsluze. AI je tak schopná řidiči poradit, kde se nachází USB port nebo na jaký tlak mají být nahuštěné pneumatiky, když je vůz plně naložený. Díky generativní umělé inteligenci Google Cloud se systém neustále učí, vytváří nový obsah a přizpůsobuje se preferencím uživatele.

„Moc nás těší, že můžeme spolupracovat se společností Continental,“ řekl Daniel Holz, viceprezident pro North EMEA v Google Cloud. „Můžeme tak spojit naše zkušenosti v oblasti softwaru, AI a cloud computingu s rozsáhlými znalostmi našeho partnera z oblasti automotive. Společně pak vytvoříme novou generaci řešení pro automotive, která jsou uživatelsky komfortní a zvyšují bezpečnost řidiče a pasažérů.“

Vysoce výkonný chytrý počítač: spojení výkonu a uživatelského komfortu

Continental díky zmiňované spolupráci tak vytváří další díl skládanky na pomyslné cestě ze silnice do cloudu a rozšiřuje nabídku funkcí pro přístrojovou techniku, zábavu a asistenci při řízení, které jsou integrované do chytrého počítače HPC. To pomáhá výrobcům automobilů zkracovat čas

a snižovat náročnost a náklady. Chytrý počítač HPC v sobě spojuje uživatelský komfort a vysoký výkon, a to jako v klasickém designu kabiny s displejem pro řidiče, tak i s centrálním displejem.

Continental byl prvním dodavatelem, který do architektury vozu zapojil vysoce výkonný chytrý počítač. Ten byl poprvé použit pro celou rodinu elektrických vozů ID. automobilky Volkswagen. Do konce roku 2024 sjede z výrobních linek 30 automobilů různých značek vybavených HPC od společnosti Continental.

(lan)

Foto: Continental

spinner