20.11. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje novou vysokorychlostní trať Beroun – Praha-Smíchov s dlouhým berounským tunelem. Jde o poslední etapu západní části III. tranzitního koridoru Praha – Plzeň – Cheb – státní hranice. Po jejím dokončení by se cesta rychlíkem z Prahy do Plzně zkrátila z 90 minut na polovinu. SŽDC pracuje na třech variantách, které předloží ministerstvu dopravy v příštím roce. Informoval o tom generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.
Infrastruktura
16.11. – Česko a Polsko mají zájem o co nejrychlejší vybudování dálniční spojnice obou zemí přes Hradec Králové. Zlepšení dopravního spojení by posílilo vzájemný obchod, shodli se včera po společném jednání obou vlád premiéři Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki. Andrej Babiš očekává, že by se poslední úseky dálnice D11 k hranicím mohly začít stavět v roce 2021.
12.11. – Hejtmani se v pátek dohodli s vládou, že o poplatcích mýta na silnicích první třídy rozhodnou samy kraje. Zároveň věří tomu, že čtyři miliardy korun na opravy krajských silnic stát najde do jara. Po jednání s premiérem Andrejem Babišem to uvedla předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová.
12.11. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) by měl příští rok hospodařit s 86,3 miliardy Kč, přičemž 20,8 miliardy dostane z programů Evropské unie. Návrh rozpočtu fondu minulý týden doporučil Sněmovně schválit hospodářský výbor hlasy všech přítomných členů. V porovnání s rozpočtem schváleným na letošek má mít fond na výdaje o 13,8 miliardy korun víc.
6.11. – Oprava 43 mostů a 318 úseků silnic druhé a třetí třídy v hodnotě přesahující 3,7 miliardy Kč čeká Středočeský kraj v následujících dvou letech. Středočeští krajští radní schválili plán zahájení dopravních staveb. Informovala o tom Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
5.11. – Pražský magistrát vykoupí od soukromého vlastníka pozemek nutný pro stavbu Radlické radiály. Za pozemek o rozloze 12 883 metrů čtverečních zaplatí 21,7 milionu Kč. Vyplývá to z dokumentu, který by zítra měli projednávat pražští radní. Zhruba 5,5 kilometru dlouhá radiála má navazovat na Rozvadovskou spojku a propojovat vnější a vnitřní okruh. V plánu je pět mimoúrovňových křižovatek a tři tunely, polovina trasy má vést pod zemí.
5.11. – Ministerstvo dopravy chce zavedením lhůt a kaucí pro odvolání zrychlit povolování dopravních staveb. Kauce za podání odvolání mají začínat na 25 000 Kč. Dopravní stavby by také nově mohly být umístěny a povoleny v jediném řízení, a to na základě méně podrobné dokumentace. Rychlejší přípravu a povolování dopravních staveb má za cíl návrh novely zákona, který ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Uvedlo to v tiskové zprávě.
5.11. – Jihočeský kraj se dohodl se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) na spolupráci při rozvoji dopravní infrastruktury a provozu na železnici. Mezi cíle patří železniční koridor Praha – České Budějovice s napojením na rakouské hranice, modernizace trati České Budějovice – Plzeň včetně elektrizace úseku Písek – Písek město nebo nový železniční most přes Vltavu u Červené nad Vltavou na trati Tábor – Písek. Oznámily to jihočeská hejtmanka Ivana Stráská a mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.
1.11. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Litevské dráhy uzavřely dohodu s přístavem Hamburk týkající se Metransu. Litevské dráhy a přístav Hamburk podepsaly dohodu, která obsahuje záměr, aby dceřiný intermodální podnik HHLA Metrans podporoval a zlepšoval přeshraniční tok zboží. Zatímco námořní doprava mezi Hamburkem a Litvou se loni zvýšila o 7,8 % a dosáhla rekordu v obratu 128 000 TEU, nová dohoda má posílit zapojení do rozvojového projektu Rail Baltica a do dopravního koridoru Východ – západ. Rail Baltica má plánován provoz z Varšavy přes Kaunas a Rigu do Tallinu – s trajektem či tunelem do Helsinek – za podpory členských států EU Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Finska. Metrans hodlá využívat drážní koridor Rail Baltica ve spojení na nový baltský terminál v Estonsku a jeho současnou síť. Nákladní doprava Litevských drah v současnosti nabízí spojení s Běloruskem, Ruskem, Ukrajinou, Litvou, Polskem, Kazachstánem, Čínou, Tureckem, Německem, Skandinávií a Itálií přes intermodální terminály ve Vilniusu, Kausasu a Šeštokai – kde se loží kontejnery a návěsy, vydávají celní doklady a poskytuje skladování kontejnerů. Je naděje, že spolupráce s přístavem Hamburk a se společností Metrans otevře nové příležitosti pro litevské hospodářství, jež vyžaduje rychlou, efektivní a ekologicky přátelskou nákladní přepravu po dopravním koridoru ve směru východ-západ.
1.11. – Vláda včera schválila obměnu správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), ve které skončí čtyři její členové včetně předsedy Vladimíra Novotného. Toho v čele rady nahradil děkan Fakulty dopravní ČVUT Pavel Hrubeš. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který včera projednala vláda. Správní rada SŽDC schvaluje zásadní činnosti státní organizace včetně její koncepce, hospodaření nebo organizační struktury.