​V USA zahájil činnost fond pro odškodnění pozůstalých po obětech havárií 737 MAX

​V USA zahájil činnost fond pro odškodnění pozůstalých po obětech havárií 737 MAX

24.6. - Ve Spojených státech zahájil činnost fond spravující 500 milionů dolarů (10,6 miliardy Kč), který byl zřízený na odškodnění pozůstalých po 346 obětech dvou havárií letadel Boeing 737 MAX. Informovala o tom agentura Reuters.

Jedná se o část vyrovnání Boeingu s americkým ministerstvem spravedlnosti. Letecká společnost kompenzaci půl miliardy dolarů určenou pro dědice a příbuzné cestujících, kteří zemřeli při haváriích roku 2018 v Indonésii a rok později v Etiopii, odsouhlasila letos v lednu. Každé z rodin připadne téměř 1,45 milionu dolarů. Žádost musejí podat do 15. října, informovali správci fondu.

Zmíněný fond je součástí urovnání v celkové výši 2,5 miliardy dolarů (53,2 miliardy Kč), které v lednu uzavřelo ministerstvo spravedlnosti se společností Boeing. Prokurátoři předtím Boeing obvinili z podvodu při certifikaci letounů 737 MAX. Urovnání umožnilo společnosti Boeing vyhnout se trestnímu stíhání, ale nemělo dopad na občanskoprávní spory příbuzných obětí, které nadále pokračují.

Boeing žaloby spojené s nehodou v Indonésii už z větší části urovnal. Stále ale čelí žalobám rodin obětí havárie v Etiopii, které se ptají, proč stroj 737 MAX nebyl po prvním neštěstí stažen z provozu.

(čtk)

Foto: Boeing

spinner