​ÚOHS povolil vstup nového maďarského partnera Omnipolu do Aera Vodochody

​ÚOHS povolil vstup nového maďarského partnera Omnipolu do Aera Vodochody

11.8. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal dvě nová rozhodnutí o povolení spojení soutěžitelů, v obou případech rozhodnutí již nabyla právní moci. První se týká letecké výroby a vstupu nového maďarského partnera Omnipolu do Letiště Vodochody a Aero Vodochody Aerospace. Druhé se zabývá propojením energetické společnosti SUAS Construction ze Sokolova se stavební firmou BAU-STAV z Karlových Varů. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Na základě povolení ÚOHS skupina, jejímž vlastníkem je maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky, a Omnipol prostřednictvím společné firmy HSC Aerojet se sídlem v Budapešti získává možnost výlučně kontrolovat společnost Vodochody Holdings HU. Ta na trhu působí zejména prostřednictvím společností Letiště Vodochody a Aero Vodochody Aerospace. "Ke spojení dochází zejména v oblasti vývoje, výroby a servisu cvičných a lehkých bojových letadel, subdodavatelských dodávek dílů draků letadel jiným výrobcům letadel a provozování letiště Vodochody," uvedl Švanda.

Aristokrat a finanční manažer Kristóf Szalay-Bobrovniczky vlastní think-tank strany Fidesz Századvég, jeho manželkou je mluvčí vlády Viktora Orbána. V roce 2016 byl jmenován velvyslancem Maďarska ve Velké Británii. V roce 2019 Szalay-Bobrovniczky pomohl vládě převzít a řídit byznys s kasiny, který po sobě zanechal filmový producent Andy Vajna, známý blízkými vazbami na Orbána. Loni založil firmu, která následně společně s ruskou společností Transmashholding vyhrála tendr na dodávku vagonů pro Egypt za miliardu eur.

Aero Vodochody podle posledních zveřejněných ekonomických výsledků hospodařilo předloni s provozní ztrátou před odpisy 383 milionů korun. Příjmy činily 2,9 miliardy korun. Za loňský rok společnost původně očekávala až dvojnásobný růst tržeb a návrat do černých čísel. Zaměstnává 1300 lidí.

Ve zjednodušeném řízení povolil ÚOHS také spojení společností SUAS GROUP a BAU-STAV, přičemž společnost SUAS GROUP získává prostřednictvím fúze možnost výlučně kontrolovat společnost BAU-STAV. Firmy se propojí prostřednictvím společnosti SUAS Construction.

BAU-STAV a. s. založil Milan Špička v roce 1991. Zabývá se pozemním stavitelstvím, inženýrskými a dopravními stavbami, stavbami občanské vybavenosti, bytovými domy, hotely, lázeňskými středisky, zdravotnickými zařízeními, kulturními a architektonickými památkami, revitalizacemi i vlastními developerskými projekty.

SUAS GROUP založila Sokolovská uhelná s cílem transformovat svoji podnikatelskou činnost z těžby a zpracování uhlí na nové oblasti. Působit by měla v realitách a developmentu, stavebnictví, odpadovém hospodářství, ale i ekologické energetice či plynárenství. SUAS GROUP zajišťuje teplo pro 48 000 domácností, což je třetina obyvatel Karlovarského kraje.

(čtk)

Foto: Aero Vodochody

spinner