​Společnost MSC a Lufthansa chtějí koupit většinu v italských aerolinkách ITA

​Společnost MSC a Lufthansa chtějí koupit většinu v italských aerolinkách ITA

25.1. - Švýcarská společnost MSC, světová jednička v oblasti kontejnerové dopravy, a německá skupina Lufthansa chtějí koupit většinový podíl v aerolinkách ITA. Informoval o tom tento nástupce společnosti Alitalie. Dvojice zájemců požádala o 90denní exkluzivní lhůtu na jednání o transakci. Přejí si, aby si italská vláda ponechala menšinový podíl. ITA je nyní ve stoprocentním vlastnictví italského státu.

Italská vlajková letecká společnost zahájila provoz loni v říjnu a hledá kapitálového partnera. Zahájila kvůli tomu neformální rozhovory s potenciálními zájemci v Evropě i v zámoří, uvedl na začátku tohoto měsíce předseda správní rady.

MSC uvedla, že zájem o ITA pramení z "možnosti aktivovat pozitivní synergie (...) v sektoru nákladní i osobní dopravy".

Ztrátovou Alitalii od roku 2017 řídili správci, které vybral stát. Situaci zhoršila pandemie covidu-19. O společnosti Lufthansa se dlouho mluvilo jako o potenciálním partnerovi, ale pokus o záchranu na začátku roku 2020 ztroskotal.

ITA převzala aktiva i činnost Alitalie za cenu 90 milionů eur (2,2 miliardy Kč), což je méně než třetina toho, co Alitalia chtěla získat. Na konci loňského července schválil italský stát finanční injekci ve výši 700 milionů eur pro společnost ITA, která byla založena v roce 2020. Zvýšení kapitálu společnosti se plánuje ještě dvakrát - letos a příští rok. Celková částka by měla činit 1,35 miliardy eur.

Podle zdrojů Reuters jedná Lufthansa o koupi podílu 40 procent.

(čtk)

Foto: ITA

Snímek je ze září roku 2021, kdy Evropská komise schválila státní investici 1,35 miliardy eur (34,2 miliardy Kč) novým italským aerolinkám Italia Trasporto Aereo (ITA), která se stala nástupcem ztrátových aerolinek Alitalia.

spinner