​Největší verze Boeingu z rodiny 737 MAX za sebou má zkušební let

​Největší verze Boeingu z rodiny 737 MAX za sebou má zkušební let

21.6. - Největší verze Boeingu z rodiny 737 MAX za sebou má zkušební let. Startu letounu Boeing 737 MAX 10 z továrního letiště Renton v Seattlu přihlíželo pár stovek zaměstnanců. Na palubě byla pouze dvojice pilotů. Boeing očekává, že stroj aerolinkám začne dodávat v roce 2023, napsala agentura AP.

Páteční let nad státem Washington trval zhruba dvě a půl hodiny. Na letišti nedaleko města Moses Lake si piloti vyzkoušeli přistání s letmým dotekem (manévr v angličtině nazývaný touch and go). Stroj přistál v Seattlu, zhruba 11 kilometrů od místa startu.

Stroj MAX 10 je o něco větší než modely, které už létají. Je navržen až pro 230 pasažérů a má soupeřit s Airbusem A321neo.

Stroje 737 MAX zůstávají nejprodávanějším typem Boeingu. A to přesto, že v nedávné době se potýkaly s problémy s elektřinou a předtím nemohly 20 měsíců do vzduchu po dvou haváriích, které si vyžádaly 346 lidských životů.

Vyřazení letadel MAX z provozu a propad poptávky vlivem pandemie covidu-19 přivodilo Boeingu loni ztrátu 8,4 miliardy dolarů (181,1 miliardy Kč).

(čtk)

Foto: Boeing

spinner