Katar jedná s Tálibánem o opětovném zprovoznění kábulského letiště

Katar jedná s Tálibánem o opětovném zprovoznění kábulského letiště

3.9. - Katarský ministr zahraničních věcí Muhammad bin Abdar Rahmán Sání podle agentury Reuters uvedl, že vyhodnocuje možnou pomoc Kataru s opětovným uvedením letiště v afghánském Kábulu do provozu. Stanice Al-Džazíra informovala s odkazem na představitele afghánského úřadu civilního letectví, že v brzké době se katarský technický tým chystá obnovit fungování letiště.

Šéf katarské diplomacie sdělil, že v záležitosti obnovy provozu letiště spolupracuje jak s Tureckem, tak s hnutím Tálibán. To v úterý převzalo po odletu posledních amerických vojáků ze země letiště pod kontrolu. Katarský ministr ale podle agentury AFP upřesnil, že ohledně obnovení provozu na letišti ještě nebylo dosaženo žádné dohody.

Nejmenovaný zdroj afghánského úřadu civilního letectví stanici Al-Džazíra řekl, že v pátek mají být na letišti obnoveny vnitrostátní lety. Návrat k mezinárodním letům však podle něj ještě "nějakou dobu potrvá". Katarské aerolinie Qatar Airways mezitím dopravily na letiště technický tým, který nyní odhaduje tamní škody.

Mezinárodní letiště v Kábulu bylo v uplynulých týdnech dějištěm chaotických evakuací organizovaných západními zeměmi poté, co prakticky celý Afghánistán během bleskové ofenzivy ovládlo radikální hnutí Tálibán. Minulý týden si sebevražedný útok v blízkosti letiště vyžádal životy nejméně 182 lidí včetně civilistů a 13 amerických vojáků. Několik lidí zahynulo také během evakuací v tlačenicích a při střelbě bojovníků Tálibánu, střežících okolí letiště.

(čtk)

Foto: Wikipedia

spinner