Insolvenční soud dnes uznal dluhy ČSA za 821 mil. Kč, nemusí být konečné

Insolvenční soud dnes uznal dluhy ČSA za 821 mil. Kč, nemusí být konečné

7.6. - Městský soud v Praze dnes v insolvenčním řízení s ČSA uznal pohledávky vůči společnosti za 821 milionů korun. Nezajištěné pohledávky z toho tvoří přes 728 milionů korun. Konečná výše dluhů ČSA ovšem může být výrazně vyšší, další bude soud přezkoumávat později. Společnost při návrhu uváděla dluhy za 1,8 miliardy korun. Nyní se uskuteční schůze přiznaných věřitelů, při které by měli posoudit další směřování letecké společnosti.

ČSA jsou v úpadku od března. Soud tehdy vyhověl vlastnímu návrhu firmy. Provoz dopravce ovšem nadále pokračuje, firma deklarovala plán na svou reorganizaci s cílem své záchrany. Klíčové však bude rozhodnutí věřitelů.

Insolvenční soud dnes přezkoumával pohledávky za 935 milionů korun.Po přezkumu nakonec uznal dluhy za více než 821 milionů korun. Většina z toho je v současnosti vedena jako nezajištěných. Soud ovšem upozornil na to, že šlo zatím jen o část dluhů, další se totiž do řízení postupně přihlašují. Celková výše dluhů tak bude zřejmě vyšší.

Insolvenčním správcem soud pověřil karvinskou firmu Inskol, kterou v řízení zastupuje Michael Šefčík. Společnost soudu předložila zpracovaný seznam všech přihlášených věřitelů a také soupis veškerého majetku ČSA. Zároveň firma jednala s dlužníky aerolinek.

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, během krize dopravce musel zrušit velké množství spojů. Kvůli ztrátám už během loňského roku propustil kolem 300 pracovníků. V únoru pak firma oznámila úřadu práce záměr propustit až všech 430 zaměstnanců. ČSA v této souvislosti upozornily na to, že jde o jeden z kroků v připravované reorganizaci, a záměr tak nemusí znamenat propuštění všech.

(čtk)

Foto: ČSA

spinner