​ICAO podle Minsku potřebuje další informace k vyšetření incidentu s letadlem

​ICAO podle Minsku potřebuje další informace k vyšetření incidentu s letadlem

25.6. - Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) potřebuje další pomoc, aby mohla dospět k závěru při vyšetřování incidentu, při němž běloruské úřady odklonily do Minsku let společnosti Ryanair na trase Atény-Vilnius. Podle agentury BelTa to včera oznámilo běloruské ministerstvo dopravy s odvoláním na předběžnou zprávu, kterou dostalo od ICAO.

Běloruské úřady 23. května i za pomoci stíhačky přinutily letoun z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zadržet opozičního novináře Ramana Prataseviče. Západ to označil za "pirátství" a zareagoval sankcemi, včetně zákazu letů běloruských aerolinek či doporučení vyhnout se vzdušnému prostoru Běloruska.

Veřejnost se měla s předběžnou zprávou ICAO o vyšetřování incidentu seznámit tuto středu. Organizace ale místo toho sdělila, že dokument bude zveřejněn až v pátek.

Běloruská agentura BelTa s odvoláním na sdělení poskytnuté dnes ministerstvem dopravy napsala, že v závěru dokumentu se konstatuje, že přestože státy poskytly sekretariátu ICAO vyžádané informace, k vyšetření události je potřebná další součinnost.

"Sekretariát se bude dál obracet na státy a organizace zapojené do tohoto incidentu, aby získal další pomoc nezbytnou k dokončení vyšetřování s cílem zjistit fakta," citovala BelTa ze zprávy ICAO na základě informace získané od ministerstva dopravy. Ministerstvo v této souvislosti uvedlo, že Bělorusko Mezinárodní organizaci pro civilní letectví poskytlo do 18. června 52 dokumentů a zvukových a obrazových materiálů.

(čtk)

Foto: Ryanair

spinner