​IATA: Poptávka po osobní letecké dopravě klesla v září o 73 procent

5.11. - Celosvětová poptávka po osobní letecké dopravě se v září v meziročním srovnání propadla kvůli koronaviru o 72,8 procenta. Nižší byl zájem o domácí i zahraniční lety, v případě zahraničních byl však propad mnohem vyšší. Známky oživení však vykazuje přeprava nákladů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Generální ředitel IATA Alexandre de Juniac varoval, že zotavení letecké dopravy brání růst nových případů nemoci covid-19, zvláště v Evropě a USA, a absence globálně sladěného režimu testování, který by podpořil cesty do zahraničí. Domácí trh si sice vede lépe, ale to je způsobeno primárně zlepšením v Číně a Rusku. Domácí přeprava se také na celkovém objemu přepravy podílí pouze o něco více než třetinou, což není dost k udržitelnému celkovému oživení.

Kapacita přepravy se meziročně snížila o 63 procent. Klesla však i obsazenost letadel, a to o 21,8 procentního bodu na 60,1 procenta.

Poptávka po osobní letecké dopravě u mezinárodních letů se propadla až o 88,8 procenta, se když kapacita snížila o 78,9 procenta a obsazenost letadel činila 43,5 procenta. Poptávka po letech na domácích trasách se snížila o 43,3 procenta.

V oživování pokračuje doprava leteckého carga. Meziměsíčně v září poptávka po nákladní letecké dopravě stoupla o 3,7 procenta. Meziročně však stále klesá, proti loňskému roku byla nižší o osm procent. Kapacita v nákladní letecké dopravě pak klesla o 25,2 procenta, což je téměř trojnásobek poklesu poptávky. Výkon v jednotlivých regionech se však liší. V Severní Americe a Africe poptávka meziročně rostla, ve zbývajících regionech se snížila.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké dopravě podílejí přibližně 82 procenty. Mezi členy sdružení patří i České aerolinie.

(čtk)

Foto: Lufthansa

spinner