​Čtvrtletní ztráta Aeroflotu se kvůli pandemii výrazně prohloubila

​Čtvrtletní ztráta Aeroflotu se kvůli pandemii výrazně prohloubila

11.3. - Čistá ztráta ruské vlajkové letecké společnosti Aeroflot se ve čtvrtém čtvrtletí prohloubila na 43,8 miliardy rublů (13,1 miliardy Kč) z 6,79 miliardy rublů ve stejném období předchozího roku. Výrazně vyšší ztrátu způsobily omezení letecké přepravy osob kvůli pandemii nemoci covid-19 a růst nákladů na pohonné hmoty. Uvedla to firma v dnešním prohlášení.

Počet cestujících Aeroflotu se loni snížil o polovinu. Částečně však oživil po propadu o 90 procent ve druhém čtvrtletí. Analytička VTB Capital Jelena Sachnovová v letošním roce očekává oživení a počet cestujících v Rusku by podle ní měl vzrůst o 56 procent.

Aeroflot upozornil, že údaj za čtvrté čtvrtletí zahrnuje také jednorázové položky. Bez jejich zahrnutí by čtvrtletní ztráta činila 32,9 miliardy rublů.

Světlým bodem pro Aeroflot byla její nízkonákladová divize Pobeda, která provozuje převážně domácí lety. Té se tak dařilo lépe, protože omezení cestování se dotkla hlavně mezinárodních letů, a ve čtvrtletí se udržela v zisku, napsala agentura Reuters.

Ruský stát vlastní v aerolinkách podíl 51,2 procenta. Do skupiny Aeroflot patří vedle stejnojmenných aerolinek a Pobedy také letecké společnosti Rossija a Aurora. Skupina pokrývá téměř polovinu ruského trhu.

(čtk)

Foto: Aeroflot

spinner