Česká letiště loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně více

Česká letiště loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně více

19.4. - Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, což bylo meziročně zhruba o 29 procent více, ale stále o pětinu méně než v roce 2019 před pandemií covidu-19. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu Českého statistického úřadu. Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky jsou do statistiky zahrnuté údaje z pěti mezinárodních letišť v zemi. Pražské Letiště Václava Havla loni přepravilo přibližně 92 procent z celkového počtu cestujících, tedy 13,8 milionu.

V roce 2019 česká letiště odbavila celkem 18,8 milionu pasažérů, z toho 17,8 milionu odbavilo ruzyňské letiště. Loňská čísla ze všech českých letišť jsou tak stále zhruba o 20 procent nižší než v roce 2019, pražské letiště za rokem 2019 zaostává o 22 procent.

Většinu pasažérů loni česká letiště odbavila na mezinárodní lety, zbylé přibližně půl procento tvořily vnitrostátní lety. Odlety mírně převyšovaly přílety. Nejvíce pasažérů, téměř 36 procent, cestovalo z českých letišť ve třetím čtvrtletí, nejméně naopak v prvním.

Podle informací na webu Řízení letového provozu bylo v Česku loni 19 mezinárodních letišť, pouze šest z nich je však veřejných. Pravidelný letecký provoz je na mezinárodních letištích v Praze-Ruzyni, v brněnských Tuřanech, v Ostravě, v Pardubicích a Karlových Varech, tato letiště jsou podle Jemelky zahrnuta do statistiky. Veřejným mezinárodním letištěm je i letiště v Mnichově Hradišti, které má však nepravidelný letecký provoz.

Na celkovém počtu přepravených pasažérů v roce 2023 se podílelo brněnské letiště zhruba 4,6 procenta a kromě ruzyňského letiště loni jako jediné přesáhlo půl milionu cestujících. Podíl ostravského letiště na celkovém počtu přepravených cestujících loni činil 2,3 procenta, pardubického 0,8 procenta a podíl karlovarského letiště byl 0,1 procenta.

(čtk)

Foto: Letiště Praha

spinner