Boeing zřejmě obnoví dodávky letounů 787 Dreamliner nejdříve koncem října

Boeing zřejmě obnoví dodávky letounů 787 Dreamliner nejdříve koncem října

6.9. - Americká strojírenská společnost Boeing pravděpodobně neobnoví dodávky letounů 787 Dreamliner zákazníkům dříve než koncem října. Zatím se jí totiž nepodařilo přesvědčit regulátory, aby schválili její návrh způsobu inspekce těchto letadel, který by obnovení dodávek urychlil. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Dodávky letounů 787 Dreamliner jsou téměř zcela pozastaveny již skoro rok. K jejich prvotnímu přerušení došlo, když americký Federální úřad pro letectví (FAA) začal důkladněji prověřovat výrobní vady těchto strojů.

Přerušení dodávek odstřihlo Boeing od důležitého zdroje hotovosti a zkomplikovalo plány jeho zákazníků. S postupem času bude mít čím dále více zákazníků na základě smluvních podmínek možnost využít prodlevy v dodávkách ke zrušení či úpravě kontraktů.

Společnost Boeing uvedla, že na konci června čekala na dodání zákazníkům zhruba stovka letounů 787 Dreamliner. Katalogová cena jednoho letounu začíná na zhruba 250 milionech USD (5,3 miliardy Kč), zákazníci ale obvykle díky slevám platí zhruba polovinu této částky.

Leasingová společnost Avolon Holdings již v důsledku zpoždění zrušila zakázky na dvě letadla 787 Dreamliner. Podle zdrojů obeznámených se situací navíc v rámci jednání s Boeingem pohrozila zrušením dalších tří objednávek. O zrušení zakázek na několik letounů 787 Dreamliner podle The Wall Street Journal uvažuje také letecká společnost American Airlines.

Boeing se v posledních letech potýká s různými problémy, mezi které patří například dřívější odstávka letadel 737 MAX po dvou tragických nehodách či negativní dopad koronavirové krize na poptávku po letecké přepravě. Tradičním konkurentem Boeingu je evropský výrobce letecké techniky Airbus.

(čtk)

Foto: Boeing

spinner