Boeing snížil ztrátu, potvrdil však pozastavení dodávek letadel 737 MAX

Boeing snížil ztrátu, potvrdil však pozastavení dodávek letadel 737 MAX

29.4. - Americký výrobce letecké techniky Boeing v prvním čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 561 milionů USD (12,1 miliardy Kč) z 641 milionů USD před rokem. Firma uvedla, že zvýšila odbyt letadel, včetně nejprodávanějšího modelu 737 MAX. Ten kvůli dvěma smrtelným nehodám nemohl více než rok a půl do vzduchu, od loňského listopadu jej ale začaly aerolinky znovu nasazovat do komerčního provozu. Boeing včera nicméně potvrdil, že nyní kvůli problémům kolem elektroinstalace dodávky těchto letadel znovu pozastavil. Akcie podniku po zveřejnění výsledků oslabovaly.

Boeing zaznamenal již šesté ztrátové čtvrtletí v řadě, letošní rok ale firma vidí jako zlomový. Těží mimo jiné z faktu, že letecké společnosti zvolna obnovují nabídku letů podle toho, jak v jednotlivých zemích postupuje očkování proti covidu-19. Očekává se, že cestovní ruch bude v létě v lepší kondici než teď a než v uplynulých měsících, poznamenaných pandemií. Aerolinky proto zvyšují kapacity a obnovují také odběr letadel, která si objednaly před pandemií.

Celkové tržby v prvním čtvrtletí meziročně klesly o deset procent na 15,2 miliardy USD (326,9 miliardy Kč). Je to mírnější pokles než o čtvrtletí dříve, což firma dává částečně do souvislosti s obnovením prodeje letadel 737 MAX.

Na plán firmy zvýšit výrobu letadel 737 MAX nicméně vrhá stín nový problém, který se u některých verzí tohoto modelu objevil teprve nedávno a který se týká elektroinstalace. Boeing plánoval, že výrobu letadel 737 MAX na začátku příštího roku zvýší na 31 kusů za měsíc. Aerolinky ale potenciálně závadná letadla vyřadily a čekají, až je specialisté Boeingu prohlédnou a případně opraví.

O pozastavení dodávek letadel 737 MAX kvůli potížím s elektroinstalací v polovině dubna informovala agentura Reuters. Šéf podniku Dave Calhoun uvedl, že zatím nedokáže odhadnout, kdy se problém vyřeší. Vyjádřil rovněž obavy z rychlého šíření koronaviru v Indii a z napětí mezi Washingtonem a Pekingem.

Provozní ztráta za první čtvrtletí dosáhla 353 milionů USD, což je výrazně méně než před rokem, kdy činila 1,7 miliardy USD. Boeing také zaúčtoval ztrátu před zdaněním 318 milionů USD, která souvisí s vývojem nové flotily letadel Air Force One určených pro prezidenty Spojených států. Firma uvádí, že nový model vychází z letounu 747-8 a nahradí současnou dvojici letadel 747-200.

Boeing loni v dubnu v reakci na propad poptávky způsobený pandemií oznámil, že zruší asi deset procent pracovních míst, což se dotkne zhruba 16.000 zaměstnanců. Za loňský rok pak firma vykázala rekordní čistou ztrátu 11,94 miliardy USD (přes 256 miliard Kč).

(čtk)

Foto: Boeing

spinner