​Boeing propouští 6770 lidí a v plánu je rušení dalších pozic

​Boeing propouští 6770 lidí a v plánu je rušení dalších pozic

28.5. - Americký výrobce letecké techniky Boeing propouští ve Spojených státech kvůli koronavirové krizi 6770 lidí. V příštích měsících budou následovat další odchody v řádech tisíců, uvedl včera šéf konkurenta evropského Airbusu Dave Calhoun. Firma, která utrpěla nynějším propadem letecké dopravy, má v současnosti zhruba 160 000 zaměstnanců.

Dopis s výpovědí obdrží 6770 amerických zaměstnanců tento týden. Vlna propouštění přichází poté, co firma už 5520 pracovníkům nabídla odchodné, ti ji mají opouštět v příštích týdnech.

Oznámení o propouštění nepřichází znenáhla. Boeing, který za první čtvrtletí vykázal ztrátu 641 milionů USD (15,8 miliardy Kč), uvedl už koncem dubna, že chce počty pracovníků snížit zhruba o deset procent. Včerejším sdělením tak krok jen dostává konkrétní obrysy.

Největší americký výrobce letadel se s problémy potýkal už před pandemií. Odstávka řady 737 MAX kvůli zásadním technickým problémům způsobila, že společnost vykázala za loňský rok poprvé za 22 let ztrátu. Prodělala 636 milionů USD, zatímco o rok dříve měla zisk 10,5 miliardy USD.

Kvůli pandemii nemoci covid-19 aerolinky po celém světě dočasně vyřadily z provozu asi 2800 letadel a pozastavily objednávky nových strojů. Některé zrušily objednávky letadel řady 737 MAX. Boeing musel navíc zastavit provoz v závodech v amerických státech Washington a Jižní Karolína, kde byly zaměstnanci pozitivně testováni na koronavirus.

(čtk)

Foto: Boeing

spinner