​Airbus se loni kvůli pandemii propadl do provozní ztráty

19.2. - Evropský výrobce letecké techniky Airbus vloni kvůli pandemii covidu-19 vykázal provozní ztrátu 510 milionů EUR (přes 13 miliard Kč) po zisku 1,3 miliardy EUR v předchozím roce.

Tržby společnosti se loni snížily o 29 procent na 49,9 miliardy EUR. Provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek se propadl o 75 procent na 1,7 miliard EUR. V letošním roce počítá firma s jeho nárůstem na minimálně dvě miliardy EUR.

Airbus již dříve oznámil, že loni dodal zákazníkům 566 letadel, což je o 34 procent méně než v předchozím rekordním roce. V letošním roce hodlá firma dodat minimálně stejný počet letadel jako loni.

"V roce 2021 přetrvává v našem odvětví řada nejistot, protože pandemie nadále ovlivňuje životy lidí, ekonomiku a společnost," upozornil nicméně šéf podniku Guillaume Faury.

Koronavirová krize vedla k drastickému omezení letecké dopravy, což snížilo poptávku po nových letadlech. Airbus koncem loňského června oznámil, že během jednoho roku zruší zhruba 15 000 pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům jeho celkové pracovní síly.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner