Airbus dodal v květnu 50 letadel, za pět měsíců zvýšil dodávky o 38 procent

Airbus dodal v květnu 50 letadel, za pět měsíců zvýšil dodávky o 38 procent

8.6. - Evropský výrobce letadel Airbus dodal v květnu svým odběratelům 50 letadel. Od počátku letošního roku tak odběratelé obdrželi celkem 220 letadel, což je o 38 procent více než ve stejném období loni.

Mezi dodanými letadly je i jeden obří letoun A380 pro dubajské aerolinky Emirates. Je to poprvé od loňského prosince, kdy Airbus dodal svůj obří letoun. Do ukončení výroby tohoto modelu zbývá Airbusu předat ještě čtyři letadla.

Airbus také potvrdil objednávku pěti strojů A350 od německé společnosti Lufthansa. Současně však ale zpráva ukázala, že Lufthansa zrušila předchozí objednávku na tři tato letadla, takže Airbus fakticky získal objednávky jen na dvě letadla A350.

Celkově Airbus získal v květnu nové objednávky na sedm letadel. Zrušena však byla objednávka na tři letouny.

Generální ředitel Airbusu Guillaume Faury plánuje v letošním roce dodat zákazníkům nejméně tolik letadel, jako v předchozím roce. Loni dodávky Airbusu kvůli pandemii covid-19 klesly na 566 letadel z rekordních 863 letadel v roce 2019. Kvůli pandemii firma snížila výrobu přibližně o 40 procent, od léta ji však plánuje opět zvýšit, napsaly agentury DPA a Reuters.

(čtk)

Foto: Airbus

spinner