CETIN pokryje D1 u Ostravy technologií umožňující jízdy autonomních aut

CETIN pokryje D1 u Ostravy technologií umožňující jízdy autonomních aut

3.4. - Provozovatel telekomunikační infrastruktury CETIN pokryje v pilotním projektu úsek 125 kilometrů dálnic D1 a A1 mezi Ostravou a polskou Čenstochovou mobilní technologií, která umožní provoz autonomních vozidel. Spolupracovat bude s polskou firmou Cellnex. CETIN to uvedl v tiskové zprávě.

V projektu, který bude spolufinancován z fondů EU, pokryje CETIN úsek dálnice mobilní technologií 5G a vedle toho na něm nasadí i technologii MEC (Multi-Access Edge Computing), která umožní lokální zpracování dat z mobilních zařízení uživatelů i vozidel s minimálním zpožděním. To umožní nasazení autonomních vozidel, která dokážou jezdit bez zásahu řidiče.

“Připravujeme neutrální infrastrukturu, která bude otevřená pro mobilní operátory, ale i další subjekty, například správce silnic - a to mezinárodně. Tento úsek se tak může stát pilotním pro testování provozu autonomních vozidel u nás i v Polsku,” uvedl ředitel rozvoje sítí CETIN Vladimír Filip.

CETIN v současnosti modernizuje mobilní síť, kterou využívá O2 nebo T-Mobile. Převážná většina infrastruktury by měla projít modernizací, včetně nasazení technologie 5G, do konce letošního roku.

(čtk)

Logo: CETIN

spinner