Testovací e-shop dálničních známek odbavil skoro 14 000 transakcí

Testovací e-shop dálničních známek odbavil skoro 14 000 transakcí

28.1. - Testovací e-shop elektronických dálničních známek, který o víkendu naprogramovala skupina dobrovolníků, navštívilo za prvních 22 hodin 176 000 uživatelů. Lidé na webu fairznamka.cz provedli 13 971 transakcí. ČTK to sdělil Tomáš Vondráček, organizátor víkendového hackatonu. Web byl spuštěn v neděli krátce před 19:00. Výtěžek z transakcí je určen Nadačnímu fondu Kolečko, který pomáhá dětem po těžkých úrazech.

Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů Kč. Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému společnost Asseco Central Europe. Zakázka se stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše. Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní.

Kvůli problematické zakázce byl minulý týden odvolán ministr dopravy Vladimír Kremlík. Jeho nástupce v čele úřadu, vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček, v neděli uvedl, že stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám. Tendr byl podle něj vypsán nelogicky. Všechny zakázky k systému budou přepracovány.

E-shop, který o tomto víkendu naprogramovala skupina 60 dobrovolníků, je přístupný na internetových stránkách fairznamka.cz. Programátoři vytvořili všechny veřejné části, které měl stát v zadání. Část, která v původní zakázce podléhala utajení, si podle Tomáše Vondráčka musí stát zařídit přes firmy s bezpečnostní prověrkou. Premiér Andrej Babiš v neděli uvedl, že pokud IT systém vyvíjený dobrovolníky bude plně funkční, stát ho využije.

Uživatelé mohou v e-shopu koupit testovací známky v hodnotě jedné až tří Kč, výtěžek z nich bude podle Tomáše Vondráčka určen na charitativní účely. Systém obsahuje také interaktivní podporu a je vytvořen v několika jazykových mutacích. Otestována byla i kontrola platby u projíždějících vozidel.

Elektronické dálniční známky by měly začít fungovat od příštího roku a zcela nahradit dosavadní papírové kupony.

(čtk)

Foto: fairznamka.cz

spinner