​Operativní leasing letos láme rekordy

​Operativní leasing letos láme rekordy

Zájem o operativní leasing ze strany tuzemských firem i domácností za první pololetí opět potvrdil oblíbenost tohoto produktu při financování nových osobních i užitkových automobilů. V prvním pololetí letošního roku vzrostl podle informací České leasingové a finanční asociace objem leasingových obchodů o téměř 24 procent. Největší růst vykázalo financování aut a ostatních silničních dopravních prostředků: o 26 procent. V rámci leasingového trhu movitých věcí silně vzrostl podíl operativního leasingu, a to na 57,6 procenta. V prvním pololetí loňského roku mu přitom patřilo 48,6 procenta tohoto trhu.

Operativní leasing byl více využíván i podle počtu nových smluv – členové ČLFA na něj s podnikatelskými subjekty uzavřeli 23 750 nových kontraktů oproti 7907 smlouvám pode-psaným na finanční leasing. Na operativní leasing se tak mezi firmami uzavřelo třikrát více smluv než na finanční leasing. Také u fyzických osob je operativní leasing stále oblíbenější formou financování nových osobních automobilů. Za první pololetí letošního roku bylo uzavřeno rekordních 5109 smluv na operativní leasing fyzických osob.

Během prvního pololetí letošního roku pokračoval trend, který je patrný od konce ekonomické recese. Domácnosti si častěji půjčují na nové osobní vozy, zatímco v době hospodářského útlumu byly opatrnější a pořizovaly si spíše ojetá auta. „Nejčastěji se na nás obracejí zájemci, kteří se zatím s operativním leasingem nesetkali a chtějí jej vyzkoušet. Ti pak ve většině případů preferují přistavení nového vozu v co nejkratším termínu,“ informoval Karel Směšný z nezávislého vyhledávače operativního leasingu Leasio.cz.

Nárůst objemu leasingových obchodů hlásí také řada evropských zemí. V polovině roku byl tento nárůst podle předběžných výsledků organizace Leaseurope, která zastřeuje evropské leasingové společnosti na úrovni 13,2 procenta.

Největším evropským leasingovým trhem byla Velká Británie s objemem obchodů 38,4 miliardy € a meziročním růstem 10,5 %, následovaly Německo s objemem obchodů 25,6 miliardy € a meziročním růstem 11 %, Francie s objemem obchodů 17,2 miliardy € a meziročním růstem 13,1 % a Itálie s objemem obchodů 8,9 miliardy € a meziročním růstem 13,1 %. Podíl České republiky na evropském leasingovém trhu v prvním pololetí tohoto roku činil 0,78 %, to je po Polsku druhý nejvyšší podíl ze zemí střední a východní Evropy.

„Předpokládáme, že si trh udrží silný růst i po zbytek roku,“ řekl předseda představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA) Libor Bosák. Vyhlídky na splnění tohoto předpokladu jsou poměrně dobré. Leasing totiž těží zejména z nízkých úrokových sazeb a pokračujícího přísunu likvidity do finančního sektoru od centrálních bank. Dopady brexitu zatím nehrají významnější roli. Vyplývá to z ankety European Business Confidence Survey, kterou mezi manažery předních leasingových společností provedla v polovině letošního roku Federace evropských leasingových asociací (Leaseurope) ve spolupráci s konzultantskou společností Invigors EMEA.

Tomáš Johánek

spinner