​Depo k rozvozu zboží elektrokoly bude v Praze na Florenci nastálo

​Depo k rozvozu zboží elektrokoly bude v Praze na Florenci nastálo

22.3. - Cyklodepo pro rozvoz zboží po centru Prahy elektrokoly bude v Praze na Těšnově fungovat i po skončení pilotního provozu naplánovaného do konce dubna. Depot.bike tak bude od 1. května 2021 pod magistrálou na dobu neurčitou. Důvodem je ekologický způsob dopravy balíků i zvýšený zájem logistických firem. Vyplývá to z dokumentu, který projednají pražští radní. Místo pro přeložení zboží z dodávek na nákladní elektrokola zahájilo provoz 18. listopadu 2020 a pro magistrát ho provozuje společnost ekolo.cz.

"Inovaci v pražské logistice se daří, ze strany byznysu je o ní zájem a má smysl v ní pokračovat a dále rozvíjet. Od začátku fungování cyklodepa na Těšnově kurýři doručili více než 20 000 zásilek a odlehčují tím centru Prahy od zbytečné dopravy," řekl náměstek primátora Adam Scheinherr.

Po změně režimu z pilotního na běžný provozovatel depo upraví, vybuduje vzhlednější ploty, upraví vnitřní uspořádání a zlepší vybavení. Otevřeno bude mocí být také o víkendu a bude možné zde postavit boxy na balíky nebo podatelnu a výdejnu balíků.

V areálu je osm míst pro kontejnery osmi firem. Společnosti přivezou své zásilky a odsud je kurýři odvezou do historického centra. V případě nemožnosti doručení zásilek se balíčky vrací na Těšnov, nikoliv do vzdálených skladů. Tím se snižují emise ve městě. Vedení města v současné době hledá další místo pro podobné depo, zejména na levém břehu Vltavy.

Pražské zastupitelstvo předloni přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise kysličníku uhličitého v metropoli o 45 procent. Do roku 2050 má být město tzv. bezuhlíkové. K tomu má napomoci podpora udržitelných druhů dopravy, výsadba zeleně či energetické úspory ve veřejných budovách.

(čtk)

Foto: Bike.depot

spinner